خانه / رحم / سقط جنین غیر ایمن و عوارض وحشتناک آن

سقط جنین غیر ایمن و عوارض وحشتناک آن

سالانه حدود ۴۲ میلیون سقط عمدی در جهان رخ می دهد. از این تعداد حدود ۲۲ میلیون آن در شرایط بهداشتی و حدود ۲۰ میلیون آن در شرایط غیرایمن صورت می گیرد. ۹۸ درصد سقط های غیر ایمن در کشورهای در حال توسعه رخ داد.

 

سقط جنین غیر ایمن چیست؟

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت سقط جنین غیرایمن عملی است که در آن حاملگی توسط یک فرد فاقد مهارت های لازم با استفاده از روش های خطرناک و یا در محیطی که از حداقل استانداردهای لازم برخوردار نیست و یا ترکیبی از هر دو مورد یاد شده پایان می یابد.

سقط جنین غیر ایمن

برخی از سقط جنین های غیر ایمن

متاسفانه دستکاری‌های بسیار خطرناکی که در اندام خانم‌ها صورت می‌گیرد از تنوع زیادی برخوردار است. وارد کردن سوند‌های پزشکی و تزریق الکل، سرم نمکی یا سایر محلول‌ها به رحم از طریق آن و وارد کردن اجسام خارجی می‌تواند سبب سوراخ شدن رحم شود. استفاده از اجسام غیر استریل و … مواردی است که می‌تواند مرگ‌ را برای زنان باردار به دنبال داشته باشد.

استفاده از برخی مواد خوراکی و تزریقی و وارد کردن برخی‌ ترکیبات خطرناک به گردن رحم برای سقط‌های غیر ایمن توصیه می‌شود. نمک‌های با املاح فلزی، فسفر، سرب، نفت، محلول‌های پاک‌کننده، هورمون‌های متفاوت، ترکیبات گیاهی مختلف، قرص‌های پرمنگنات پتاسیم و تنقیه به منظور سقط را می‌توان در این دسته به شمار آورد.

وارد کردن برخی از مواد مانند ترکیبات صابونی و مواد شیمیایی به گردن رحم می‌تواند سبب آسیب‌های جدی به کلیه و قلب و به دنبال آن مرگ زن باردار شود.

ضربه به شکم شامل مواردی مانند خودزنی، ماساژ‌های شدید شکمی، پریدن از بلندی و برداشتن بارهای سنگین است. ماساژهای شدید شکمی که در نگاه عامیانه سبب پایان یافتن بارداری می‌شود، می‌تواند باعث پاره شدن رحم یا دیگر مشکلات جدی برای زن باردار شود.

 

مقاله ها در مورد خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

سفارش قرص سقط جنین

پارگی رحم دلایل و درمان آن

 

عوارض سقط جنین غیر ایمن

عوارض سقط جنین غیر ایمن

 

بستری  شدن در بیمارستان

برآورد می‌شود که هر ساله حدود ۵‌میلیون زن در سراسر جهان به دلیل عوارض ناشی از سقط‌ های القایی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند. تعداد قابل توجهی از این افراد، زنانی‌اند که به دنبال عوارض ناشی از سقط‌های غیر ایمن به بیمارستان مراجعه می‌کنند. در این خانم‌ها در ۱٫۶ % موارد نارسایی کلیه، ۳% موارد خونریزی‌های شدید، ۴۴٫۲ % موارد خونریزی‌های متوسط یا غیر مشخص، ۵٫۱ % عفونت‌های شدید، ۲۴% عفونت‌های غیر شدید یا نامشخص، ۷٫۲% ضربه شدید، ۵٫۵ % ضربه غیر شدید یا نامشخص، ۳۸٫۱ % کم‌خونی و۳٫۳%موارد مرگ زن باردار مشاهده شده است. بیشتر قربانیان این‌گونه سقط‌ها به‌طور همزمان از چند مشکل یادشده رنج می‌برند.

 

مرگ ناشی از سقط  جنین غیر ایمن

بر اساس آمار موجود، سقط‌های غیر ایمن عامل حدود ۱۳% از موارد مرگ‌ومیر مادران (حدود یک مورد از هر هشت مورد مرگ مادر) است. این تعداد معادل ۴۷هزار مرگ در ‌سال محاسبه شده است.

یکی از مهمترین دلایلی که افراد به مشکلات عاطفی و روانی پس از سقط دچار می‌شوند، احساس مشارکت در انجام گناه و از بین بردن نوزادی بیگناه است

باید به یاد داشت که به ازای هر مرگ مادر به دنبال سقط جنین، ۱۰تا ۱۵ مادر دچار مشکلاتی مانند درد مزمن، نازایی و مشکلات ادراری – تناسلی می‌شوند.

 

خونریزی در سقط جنین غیر ایمن

 

خونریزی یکی از شایع‌ترین عوارض سقط غیر ایمن است و می‌تواند به دلیل پاره شدن واژن، گردن رحم، رحم، عفونت و شلی رحم (به دلیل باقی ماندن بقایای بارداری در بسیاری از موارد) رخ دهد. خونریزی می‌تواند شوک (به دلیل کاهش حجم خون در گردش)، اختلالات انعقادی و مرگ را به دنبال داشته باشد.

 

عفونت ناشی از سقط جنین غیر ایمن

عفونت به دنبال سقط غیر ایمن معمولا به دلیل باقی ماندن بقایای بارداری، ضربه و روش‌های غیر استریل رخ می‌دهد. در صورتی که عفونت درمان نشود یا به صورت ناقص درمان شود، می‌تواند سبب عفونت عمومی بدن، شوک سپتیک (عفونی)، نارسایی در عملکرد ارگان‌های حیاتی، اختلالات منتشر انعقادی و عقیمی در آینده شود. درد‌های شکمی یا لگن، ترشحات بدبو، تب و لرز، خونریزی و لکه‌بینی و حساسیت رحم و ضمایم آن را در افرادی که پیش از این باردار بوده و بارداری آنها با زایمان پایان نیافته است، باید به‌عنوان علایم هشداری برای عفونت احتمالی در نظر گرفت و فرد را به واحد درمانی ارجاع کرد.

 

سوراخ‌شدن رحم  و آسیب به بدن در سقط غیر ایمن

وارد کردن جسم خارجی به اندام زنانه یکی از علل شایع آسیب‌های مرتبط با سقط است. وارد کردن جسم خارجی نه‌تنها سبب آسیب دستگاه تناسلی و سوراخ شدن رحم می‌شود، بلکه می‌تواند سبب آسیب و سوراخ شدن لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها، روده، روده بزرگ، مثانه و سایر اعضای داخل شکم شود. خوردن مواد شیمیایی نیز می‌تواند سبب آسیب به ارگان‌های داخلی بدن شود.

عوارض سقط می‌تواند سبب کاهش توان باروری خانم‌ها یا با مرگ مادر سبب بی‌سرپرستی فرزندان او شود. ناباروری نیز از عوارض سقط است و می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای خدمات درمانی مورد نیاز به سیستم دولت یا خود فرد تحمیل کند.

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول   بهترین درمان برای سقط ناقص، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: