خانه / سقط جنین / سقط جنین در جهان

سقط جنین در جهان

سقط جنین در جهان

روزانه ٩١٠٠٠٠ مورد حاملگی در دنیا اتفاق می‌افتد که یک‌چهارم از این حاملگی‌ها ناخواسته می‌باشند و ١٥٠٠٠٠ مورد از طریق سقط خاتمه می‌یابند که ٥٠٠ مورد به مرگ مادر منجر می‌گردد. سقط غیرایمن از عواقب خطرناک حاملگی ناخواسته بوده و یکی از علل مهم مرگ و مير مادران مي‌باشد. مسأله جواز سقط جنین و قانونی‌سازی آن، از جمله مسائلی است که تحت تأثیر مساﺋل شرعی، حقوقی و سیاسی هر کشور، در هر دوره از زمان حکم خاص خود را داشته است، اگرچه در اسلام و اکثر ادیان سقط جنین منع شده است، ولی مشکلات ناشی از ممنوعیت مطلق آن، باعث شده که اغلب کشورها با نگرشی واقع‌بینانه، سقط جنین قانونمند را در شرایطی مانند نجات جان مادر، وقوع تجاوز یا زنای با محارم، نقایص جنینی، و شرایط خاص اقتصادی ـ اجتماعی اجازه دهند.

به منظور جلوگیری از عواقب سقط غیر قانونی و حمایت هرچه بیشتر از حقوق زنان، لازم است تحقیقات بیشتری جهت وضع یا تعدیل قوانین با نگرشی نو به مسأله سقط جنین انجام شود. بدین منظور مطالعه حاضر به بررسی تطبیقی قوانین سقط جنین در کشورهای جهان پرداخته است. نتایج حاکی از آن است که در کشورهای جهان رویه‌های متفاوتی برای جواز سقط جنین برگزیده شده است و گرایش نهایی کشورهای اسلامی بر این است که علیرغم مخالفت در فقه سنتی، سقط جنین را در مواردی مجاز بشمارند.

سقط جنین در جهان

قوانین سقط جنین در کشور های جهان

 • ۴۱ درصد از جمعیت جهان در ۵۰ کشوری زندگی می کنند که سقط جنین در آنها کاملا قانونی است.
 •  ۲۱ درصد در ۴۱ کشوری زندگی می کنند که سقط جنین در آنها بر اساس برخی از زمینه های اجتماعی و اقتصادی مجاز شمرده می شود.
 •  ۱۲ درصد در ۵۳ کشوری زندگی می کنند که سقط جنین در آنها غیرقانونی است،مگر در مواردی که سلامت زن به خطر بیفتد.
 •  ۲۶ درصد در ۷۴ کشوری زندگی می کنند که سقط جنین در آنها یا کاملا تحریم شده یا اجازه آن فقط برای نجات جان مادر است. این کشورها در خصوص سقط جنین با مسائل دینی مواجه هستند.

قوانین سقط جنین در کشورهای جهان
در این تجزیه و تحلیل مشخص شد که در حدود یک چهارم کشورها ( ۵۰ کشور یا ۲۶ درصد ) تنها برای حفظ جان مادر اجازه سقط دارند. به علاوه ۸۲ کشور ( ۴۲ درصد ) وقتی که جان مادر حداقل به یکی از دلایل خاص در خطر است ، اجازه سقط دارند. از جمله این دلایل خاص می توان به این موارد اشاره نمود: حفظ سلامت جسمی و روحی زنان ، تجاوز به عنف و هتک حرمت زنان ، صدمه و آسیب جنین یا دلایل اجتماعی و اقتصادی. و سه کشور از هر ده کشور ( ۵۸ ) با درخواست و یا با دلیل اجازه سقط را دارند هر چند که بسیاری از این کشورها به زنان اجازه نمی دهند به دوران حاملگی و بارداری شان پس از زمان خاصی خاتمه دهند ( مثلا ۲۰ هفته ).

شش کشوری که تحت هیچ شرایط اجازه سقط را نمی دهند چهار کشور در آمریکای لاتین یعنی شیلی ، جمهوری دومنیکن ، السالوادور و نیکاراگوئه و دو کشور در اروپا یعنی واتیکان و مالت هستند.واتیکان و مالت استثنا هستند. در حدود سه چهارم کشورها به هر دلیلی ( ۷۳ درصد ) اجازه سقط دارند که در میان آنها ۳۲ کشور از اروپا می باشد که از جمله آنها می توان به فرانسه ، آلمان ، یونان و روسیه اشاره نمود. در تعداد کمی از کشورهای اروپایی ( ایرلند ، آندورا و سن مارینو ) سقط تنها در صورتی که جان مادر در خطر باشد ، اجازه داده می شود. ایرلند تنها کشوری در اروپاست که سقط به دلیلی غیر از حفظ جان مادر را در قانون اساسی ممنوع کرده است ، به طوریکه زنانی که سقط غیر قانونی در این کشور انجام بدهند با ۱۴ سال حبس روبرو می شوند.

مطابق با گزارش مرکز تحقیقات پیو در سال ۲۰۱۴ ، در آمریکای لاتین اکثر مردم معتقدند که سقط جنین در تمام یا اکثر موارد باید غیر قانونی باشد. تنها در اروگوئه ، که برخی از لیبرال ترین قوانین سقط جنین در منطقه را دارد ، حداقل نیمی از عموم ( ۵۴ درصد ) از قانونی شدن سقط در تمام یا اکثر موارد حمایت و پشتیبانی می کنند. در شیلی ، نظر عموم به دو گونه تقسیم می شود ؛ ۴۷ درصد می گویند که سقط جنین باید در تمام یا اکثر موارد قانونی باشد ، در حالی که ۴۹ درصد بیان می کنند که سقط جنین باید در تمام یا اکثر شرایط غیر قانونی باشد. در جاهای دیگر ، محدوده ای از ۶۰ درصد آرژانتینی ها تا ۹۵ درصد پاراگوئه ای ها مخالف ایجاد قانونی برای سقط جنین هستند. ( سقط جنین در کوبا به هر دلیلی قانونی است که شامل ارزیابی ما نمی شود ).

اگر چه تمام کشورها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در صورتی که جان مادر در خطر باشد ، اجازه سقط دارند ، اما تنها چهار نفر از هر ۱۸ نفر در صورتی که مورد تجاوز و هتک حرمت قرار گرفته باشند ، اجازه سقط دارند و فقط دو کشور ( بحرین و تونس ) به هر دلیلی اجازه سقط جنین را دارند. روند مشابه در جنوب صحرای آفریقا مشاهده می شود ، که ۹۸ درصد کشورها برای حفظ جان مادر اجازه سقط دارند اما تنها ۳۳ درصد به دلیل تجاوز و هتک حرمت اجازه سقط دارند و فقط دو کشور کیپ ورد و آفریقای جنوبی اجازه سقط انتخابی به هر دلیلی را دارند. ( درصد برای جنوب صحرای آفریقا می توانست کمی بیشتر باشد اما آمار و ارقام سازمان ملل متحد برای سودان در دسترس نبود ).

شاید دوست داشته باشین

خرید قرص سقط جنین

دلایل سقط جنین در کشورهای جهان

دلایل اصلی سقط جنین در کشورهای جهان

در سال ۱۹۹۹ میلادی سازمان ملل متحد در یک پژوهش جهانی، با بررسی کشورهای مختلف جهان از لحاظ تجویز سقط جنین و دلایل آن، دلایلی را برای سقط جنین مورد توجه قرار داد که عبارت بودند از:

 •  حفظ جان مادر
 •  حفظ سلامت جسمانی زن
 •  حفظ سلامت روانی زن
 •  وضعیت جنین های ناشی از تجاوز به عنف و زنای با محارم
 •  ناقص بودن جنین
 •  وضعیت اقتصادی و اجتماعی
 •  خواست خود مادر

آمار سقط جنین در جهان

آمار سقط جنین در جهان

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش کرده است تعداد سقط ۴ درصد در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است. حدود ۶۹۹،۰۰۰ سقط جنین در آن سال به دولت فدرال گزارش شده است. که حدود ۳۱۰۰۰ کمتر از سال قبل بوده است. کارشناسان دلایل مختلف برای کاهش اخیرارائه مي کنند: استفاده بهتراز روش هاي کنترل و پيشگيري بارداری و اثرات طولانی رکود اقتصادی عامل کمتر شدن سقط جنين مي باشد. برخي استدلال می کنند که یک تغییر فرهنگی نيز در اين بين وجود دارد اين فرهنگ وتفکر باعث شده که زنان بیشتری ادامه بارداری را انتخاب مي کنند .

در سال ۲۰۱۲، نرخ سقط جنین از ۱۳درصد سقط جنین دربين ۱۰۰۰ زن درسن باروری به ۵ درصد کاهش یافته است. است که اين تعداد سقط نسبت به سال ۱۹۷۴ نصف شده است، یک سال پس از تصمیم تاريخي دادگاه عالی در خصوص حق سقط جنين در سراس کشور آمريکا. اين گزارش ادارات بهداشت ۴۷ ايالت آمريکاست پنج ايالت از شش ايالت بيشترين کاهش سقط را داشته اند.هاوایی با ۳۰ درصد، نیومکزیکو ۲۴ درصد، نوادا و رود آیلند ۲۲ درصد، کانکتیکات ۲۱ درصد .البته واشنگتن، نیویورک ،کالیفرنیا، مریلند و نیوهمپشایر در خصوصي تعداد سقط جنين آماري را گزارش نکرده اند.

بزرگترین کاهش در سقط جنین در هاوایی است که در آن سقط جنین از ۳۰۶۴ در سال ۲۰۱۰ به ۲۱۴۷ در سال ۲۰۱۴ کاهش يافته است.البته در دو ايلت ميشيگان و لوئيزيانا ۱۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ به دليل وضع قوانين جهت محدوديت سقط جنين و تعطيلي درمانگاه هايي در اين خصوص افزايش يافته است. در اوایل سال جاری، آسوشیتد پرس داده های اخیر ادارات بهداشت ۴۵ ایالت در۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ را مورد بررسي قرار داد. آسوشیتد پرس اعلام کرده است که سقط جنین رو به کاهش است.اين در حالي است هيچ قانوني به تازگي در خصوص محدوديت سقط جنين اعلام نشده است.

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

نشانه های سقط جنین را بشناسید

نشانه های سقط جنین را بشناسید

سقط جنین زمانی رخ می‌دهد که خانم باردار قبل از هفته بیستم بارداری جنین خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 − = 53

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: