خانه / سقط جنین / سقط جنین در ترکیه

سقط جنین در ترکیه

تاریخچۀ سقط جنین در ترکیه

پیش از قانونی شدن سقط جنین در ترکیه در سال ۱۹۸۳، هرسال چهارصدهزار زن ترک دست به سقط جنین می‌زدند. ازاین تعداد، ۵۰ هزار سقط جنین به دست خود زنان با میل بافتنی و دیگر روش‌های خطرناک انجام می‌گرفت. و چون در خفا و با روش‌های خطرناک جنین خود را می‌انداختند، نیمی از زنانی که به این کار دست می‌زدند، می‌مردند. پس از قانونی شدن آن، بنا به آمارهای رسمی، از هزار زن تنها ۵ زن بر اثر سقط جنین مرده‌اند.

اسلام پیش‌گیری از بارداری را حرام کرده است مگر زمانی که آبستن شدن به سلامت زن آسیب برساند. سقط جنین را نیز بیشتر فقهای شیعه و سنی حرام می‌دانند. در ترکیه سقط جنین را در سال ۱۹۶۵ میلادی، درست ده سال پیش از قانونی شدن آن در فرانسه، در دو مورد مجاز کردند. یکی در حالت ناکامل بودن جنین و دیگری هنگامی که آبستنی خطر جانی داشته باشد. در سال ۱۹۸۳ با تصویب قانونی، موارد دیگری نیز بر این دو مورد افزودند و مهلت سقط جنین را تا پایان دهمین هفتۀ بارداری تعیین کردند. درواقع، با این قانون سقط جنین را مجاز شمردند و به عبارتی از آن جُرم زدایی کردند.

در سال ۲۰۰۴، هنگام بحث دربارۀ پیش‌نویس اصلاح قانون جنایی، انجمن‌های فمینیستی خواهان تمدید این مهلت تا دوازده هفته شدند، اما به نتیجه‌ای نرسیدند. در سال ۲۰۱۲ نیز اردوغان کوشید ده هفته را به چهار هفته برساند، اما با مقاومت سازمان‌های زنان رو به رو شد و نتوانست کاری از پیش ببرد. با این حال، بنا به ملاحظاتِ پزشکی، مهلت قانونی سقط جنین را در ترکیه، که اکنون ده هفته است، می‌توانند با صلاح‌دید کمیسیونی از کارشناسان تمدید کنند.

تاریخچۀ سقط جنین در ترکیه

در آغاز دهۀ ۱۹۸۰، پیش از جُرم زدایی از سقط جنین، هرسال چهارصدهزار زن ترک دست به سقط جنین می‌زدند. ازاین تعداد، به گفتۀ عایشه آکین، معمار اصلی قانون ۱۹۸۳، ۵۰ هزار سقط جنین به دست خود زنان با میل بافتنی و دیگر روش‌های خطرناک انجام می‌گرفت. به گزارش وزارت بهداری ترکیه، سقط جنین‌های قانونی در سال ۲۰۰۹، ۶۶۱۴۰ مورد، در سال ۲۰۱۰، ۵۸۱۸۶ مورد و در سال ۲۰۱۱، ۶۹۳۶۴ مورد ثبت شده است. اما از سال ۲۰۱۲، حزب حاکم ترکیه از راه‌های غیرقانونی کوشیده است زنان را از دسترسی به سرویس‌های سقط جنین در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها بازدارد. برای مثال، زنان دیگر نمی‌توانند با تلفن از پزشک قرار ملاقات بگیرند، زیرا بخش‌هایی را که در بیمارستان‌های دولتی و کلینیک‌ها به این کار اختصاص داشتند، تعطیل کرده‌اند. از سوی دیگر، مدیریت بیشتر بیمارستان‌ها را به پزشکانی سپرده‌اند که عضو یا طرفدار حزب حاکم‌اند و بی هیچ توضیح و توجیهی از سقط جنین خودداری می‌کنند.

سقط جنين رايگان در ترکیه

سقط جنين رايگان در ترکیه

در بیمارستانهای دولتی ترکیه واحدی به نام FAMILY PLANING يا همان تنظيم خانواده خودمان وجود دارد كه به طور رايگان تا ۱۰ هفتگي بوسيله دستگاه ساكشن -واكيوم- به طور سرپايي سقط جنين قانوني انجام مي دهند .

نكته مهم اينكه در هر جاي دنيا بيمارستان دولتي دو نوع است آموزشي كه دانشجويان پزشكي قسمتي از امر درمان را بعهده دارند و غير آموزشي كه امر درمان بدون حضوردانشجويان انجام مي شود.

نکته: در تركيه سقط جنين تا ۱۰ هفتگی با رضايت پدر و مادر آزاد است.

در بيمارستانهاي خصوص تركيه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ يورو هزينه انجام اين عمل مي شود. همينطور تا پايان ۴ ماهگي سقط جنين درماني مثل ايران در موارد بيماری جنين انجام مي شود.

 

سقط جنین در ترکیه در عمل ممنوع است

سقط جنین در ترکیه در عمل ممنوع است

سقط جنین در ترکیه قانونی است، ولی با این حال زنانی که قصد دارند سقط جنین نمایند، در معرض موانع مختلف قرار می گیرند. ناظران از یک ممنوعیت عملی سخن می گویند. در این موضوع رئیس جمهور اردوغان نیز نقش دارد.

اردوغان هفته پیش در جریان گشایش بیمارستانی در استانبول به سقط جنین این موضوغ را مورد نقذ قرار داد و گفت هیچ تفاوتی بین این که طفلی در شکم مادرش کشته شود یا پس از تولد وجود ندارد. او همچنین از استفاده از عمل سزارین انتقاد کرد.اظهارات اردوغان خشم گروه های زنان، قانون گذاران مخالف و انتقاد های رسانه ها را که نسبت به طرح های دولت اسلامگرا برای محدود ساختن سقط جنین ابراز نگرانی کرده اند، موجب شد.سقط جنین در ترکیه تا بالغ بر ۱۰ هفتگی جنین، قانونی است.

گل که قصد داشت سقط جنین کند، وقتی محلی را که برای اینکار در منطقه الیبیکیو در استانبول رفته بود، به یاد می ورد، وحشت سرو پایش را فراه میگیرد. او می گوید که “در واقع من فکر می کردم که به یک نوع شفاخانه می روم. در عوض، یک آپارتمان در طبقه دوم یک خانه سه طبقه ای بود. یک مرد با سگرت در دست دروازه را برایم باز کرد. یک آپارتمان با اتاق نشیمن و آشپزخانه. تشناب یا حمامی که در داخل به اصطلاح اتاق خواب بود، به یک اتاق سقط جنین تبدیل شده بود و چپرکت بیمار، کثیف و پر از خون بود.”

او در یک محل که به صورت غیرقانونی سقط جنین می کردند و اغلب در آپارتمان های که مورد استفاده قرار نمی گیرند، مواجه شده بود. اما سقط جنین در واقع در ترکیه قانونی است. در قانون آمده است که “تا پایان هفته دهم بارداری، و در صورت که هیچ نگرانی مبنی بر سلامت مادر وجود نداشته باشد، به درخواست زن باردار می تواند سقط جنین انجام شود.” در موارد استثنایی، حتی تا هفته بیستم بارداری قانون اجازه سقط جنین را می دهد. اما واقعیت متفاوت از آنچه قانون پیش بینی می کند، است.

 

مقاله های مرتبط مربوطه به سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

سقط جنین با ساکشن خطرات و عوارض

 

ممنوعیت سقط جنین از جانب شفاخانه ها

ممنوعیت سقط جنین از جانب شفاخانه ها

دویچه وله با چندین شفاخانه تماس گرفت، اما هیچ نماینده ای نخواست در مورد صحبت کند. در عوض: اطلاعات که خشک و به درد نخور بودند، به دست آمد. شفاخانه دولتی در ریس در بحیره سیاه گفته است که در موارد استثنایی سقط جنین در این شفاخانه ممکن است. هیچ دلیل رسمی برای رد سقط جنین از جانب این شفاخانه ارائه نگردیده است. تنها گفته شده است که “ما این کار را انجام نمی دهیم.” همچنین در شفاخانه نوشهر در اناتولیای مرکزی، سقط جنین تنها در موارد خاص که داکتران “تهدیدی به سلامت” تعریف کرده باشند، انجام می شود. در مقابل، یک کلینیک خصوصی در غازی عینتاب، در شرق ترکیه، آشکارا اعلام کرده است که “ما اجازه انجام سقط جنین را نداریم و وزارت صحت ما را منع کرده است.” وزارت صحت این امر را رد کرده و اشاره به وضعیت قانونی در مورد این امر می کند.

نورسن به عنوان یک پرستار ۳۰ سال در یک شفاخانه دولتی کار کرده است. او می گوید که “سقط جنین در شفاخانه های دولتی بسیار کم صورت می گیرد. برخی می گویند که زنان می توانند این کار را انجام دهند، اما اغلب شفاخانه ها چندین هفته دیرتر برای سقط جنین برای زنان وقت می دهند و شفاخانه های که سقط جنین را سازماندهی می کنند، می توانند تحت فشار قرار گیرند. تلاش می گردد از طریق تغییر وظایف در داخل شفاخانه ها و یا هم با کنترول شدید از حسابداری شفاخانه ها، از سقط جنین جلوگیری کنند.”

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

نشانه های سقط جنین را بشناسید

نشانه های سقط جنین را بشناسید

سقط جنین زمانی رخ می‌دهد که خانم باردار قبل از هفته بیستم بارداری جنین خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 47 = 57

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: