خانه / سقط جنین / سقط جنین با ساکشن خطرات و عوارض

سقط جنین با ساکشن خطرات و عوارض

سقط جنین با ساکشن خطرات و عوارض

سقط جنین با ساکشن

روش سقط جنین با ساکشن ، یکی از روش های سقط جنین با جراحی است که بین هفته ششم تا شانزدهم بارداری کارایی دارد. روش ساکشن به نام‌های دیگری مانند ساکشن آسپیراسیون ، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم نیز خوانده می‌شود. تمام این روش‌های سقط جنین باید زیر نظر پزشک انجام شود و پزشک برای تسکین درد به شما آرام بخش و مسکن تجویز خواهد کرد.برای انجام سقط جنین با روش ساکشن ، در ابتدا دهانه رحم به صورت موضعی بی حس می‌شود و سپس دستگاهی به نام اسپکولوم وارد واژن شود تا شده باز شده و با دستگاه تناکولوم (ابزار جراحی با دسته بلند و یک گیره در پایان) و میله‌های جاذب متصل به دستگاه ساکشن ، مکش جفت و جنین انجام می‌شود.

ساکشن ، باید زیر نظر پزشک انجام شود و معمولاً ۱۵-۱۰ دقیقه طول می‌کشد، اما بعد از جراحی با ساکشن ، برای بهبودی بیش‌تر ، باید برای چندین ساعت در کلینیک تحت مراقبت باشید. معمولاً پزشک برای جلوگیری از عفونت و بروز عوارض جانبی شدید ، به شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

عوارض سقط جنین با ساکشن

عوارض سقط جنین با ساکشن

 • گرفتگی
 • تهوع
 • تعریق
 • احساس ضعف
 • خونریزی سنگین و یا طولانی مدت
 • لخته شدن خون
 • آسیب به گردن رحم
 • سوراخ شدن رحم

 

ساکشن یا قرص سقط جنین

به مراتب عوارض قرص سقط جنین از سقط جنین با ساکشن کمتر است. قرص سقط جنین نیازی به پزشک ندارد و به راحتی با دستور العمل های ذکر شده خودتان قادر به انجام آن خواهید بود. جهت خرید قرص سقط جنین و خرید قرص سایتوتک با شماره ۰۹۲۲۹۴۰۲۸۵۷ تماس بگیرید.

 

سقط جنین با ساکشن جنین چقدر موفقت آمیز است؟

استفاده از روش ساکشن جنین تا پایان سه ماهه اول بارداری در حدود ۹۹٫۵% موفقیت آمیز است، در آن ۰٫۵% که این روش برای سقط جنین در آن‌ها مؤثر نبوده است، این روش باید تکرار شود.

 

چرا با وجود عوارض باز هم روش ساکشن جنین؟

ساکشن جنین و یا هر روش دیگر برای سقط جنین عوارض دارد. دلایل برخی از زنان برای انتخاب سقط جنین با روش ساکشن دسترسی آسان‌تر و میزان موفقیت بالاتر این روش نسبت به سقط جنین با دارو است. علاوه بر این، سقط جنین با استفاده از ساکشن جنین، کوتاه‌تر و موفقیت آمیزتر بوده و نیاز کمتری به مراجعه به پزشک و پیگیری‌های بعدی دارد.

میزان ایمنی سقط جنین با ساکشن

میزان ایمنی سقط جنین با ساکشن

اگر چه هر ساله تعداد زنانی که در ایالات متحده از سقط جنین با قرص استفاده می‌کنند، در حال افزایش است، اما در حال حاضر روش ساکشن رایج‌ترین روش سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری است. در سال ۲۰۱۰، حدود ۷۲% از تمام سقط جنین‌های سه ماهه اول، با روش ساکشن جنین بوده است.

در واقع روش ساکشن جنین یکی از روش‌های رایج و ایمن پزشکی برای سقط جنین است. تنها ۱۳ نفر از ۱۰۰۰ زنی که در ۱۲ هفته اول بارداری، با روش ساکشن (آسپیراسیون) سقط جنین انجام می‌دهند، عارضه‌های جدی را تجربه می‌کنند که باید برای مداوا به بیمارستان مراجعه کنند.

خطر مرگ در اثر سقط جنین با روش ساکشن کمتر از ۱ در ۱۰۰۰۰۰ است که این میزان خطر مرگ بسیار کمتر از خطر مرگ در زایمان است. اطلاعات از مراکز کنترل بیماری‌ها (CDC) نشان می‌دهد که خطر مرگ ناشی از سقط جنین حدود ۰٫۶ در ۱۰۰۰۰۰ مورد بوده است. این خطر در مقایسه با خطر مرگ برداشتن لوزه (۳ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر) نیز بسیار ناچیز است.

 

ریکاوری و بازیابی بعد از ساکشن جنین

برای مقابله با درد و ناراحتی بعد از ساکشن جنین می‌توانید از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن یا پاراستامول استفاده نمایید. البته مصرف مسکن‌های نیز باید زیر نظر پزشک یا داروساز باشد. اگر ساکشن با بی هوشی عمومی انجام شود، ۴۸ ساعت اول بعد از سقط جنین، رانندگی نکنید و یا با دستگاه‎هایی که نیاز به دقت و تمرکز دارند، کار نکنید.

بعد از این عمل بهتر است به جای تامپون از حوله‌های بهداشتی استفاده کنید، حداقل تا یک ماه بعد از سقط جنین، از تامپون استفاده نکنید.

تا زمانی که خونریزی بعد از عمل شما به طور کامل متوقف نشده است، رابطه جنسی نداشته باشید و زمانی که رابطه جنسی خود را به صورت عادی آغاز کردید، از روش‌های پیشگیری از بارداری مطمئن و مناسبی استفاده کنید، زیرا بعد از سقط جنین، احتمال بارداری و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی بسیار زیاد است.

سقط جنین با ساکشن

خونریزی بعد از ساکشن جنین تا چه مدت است؟

خونریزی بعد از ساکشن جنین برای مدت ۲ هفته طبیعی است. در چند روز اول بعد از سقط جنین، خونریزی سبک است، اما بعد از چند روز خونریزی سنگین‌تر شده و گرفتگی عضلات شدیدتر می‌شوند. خونریزی غیر طبیعی واژینال بعد از ساکشن جنین نادر است و این عارضه در کمتر از ۱ درصد از زنان پس از سقط جنین دیده می‌شود.

همانطور که در مطلب عوارض سقط جنین با ساکشن گفتیم، ممکن است زن در اثر منقبض نشدن عضلات رحم و یا رگ‌های خونی، بعد از ساکشن جنین خونریزی غیر طبیعی داشته باشد. احتمال لخته شدن خون در داخل رحم پس از ساکشن جنین بسیار زیاد است؛ در موارد بسیار نادر نیز، رحم ممکن است توسط یک ابزار جراحی سوراخ شود و یا دهانه رحم در اثر ساکشن جنین پاره شود.

 

لخته شدن خون بعد از ساکشن جنین

اندازه لخته خون بعد از سقط جنین می‌تواند به اندازه یک ریگ تا اندازه تخم مرغ باشد. خروج لخته خون‌های بزرگ از رحم بیش از دو ساعت طول می‌کشد که طبیعی نیست. خروج لخته خون ممکن است گردن رحم را مسدود کرده، از خروج خون از رحم جلوگیری کند و باعث بزرگ شدن رحم و درد شدید شود. در چنین مواقعی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

خونریزی شدید بعد از ساکشن جنین

خونریزی واژینال سنگین بعد از سقط جنین نشانه آن است که چیزی ممکن است اشتباه باشد. اگر بیش از ۱۲ ساعت بعد از سقط جنین دچار خونریزی شدید واژینال بودید باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر پس از اولین روز بعد از ساکشن جنین، خونریزی شما قرمز روشن است، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

پیشگیری و درمان خونریزی بعد از ساکشن جنین

در حالی که راهی برای خلاصی از عوارض و خطرات سقط جنین با روش ساکشن وجود ندارد و هیچ چیزی از خونریزی واژینال پس از سقط جنین جلوگیری نمی‌کند، تنها چیزی که اهمیت زیادی برای بهبودی هرچه زودتر شما دارد، توجه به دستورالعمل‌های پزشک است.

 

مهم‌ترین نکاتی که باید برای جلوگیری از خونریزی غیر طبیعی بعد از سقط جنین به آن‌ها توجه کنید:

 •  مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویز شده
 •  ورزش نکردن به مدت ۲ هفته
 •  بلند نکردن هر چیز سنگین‌تر از ۵ کیلوگرم
 •  در دوره التیام و به مدت ۲ هفته بعد از سقط جنین، فعالیت‌های جنسی واژینال نداشته باشید.
 •  به مدت دو هفته بعد از عمل از تامپون استفاده نکنید

تجربه سقط جنین با ساکشن

تجربه سقط جنین با ساکشن

تصمیم گرفتم با این تاپیک تجربمو در اختیار کسانی که مثل من با کلی نگرانی و استرس تمام پیج ها رو دنبال تجربه ساکشن جنین از دیگران گشتم و پیدا نکردم بزارم.شاید کمک کنه بخشی از نگرانی ها کم بشه.من هفته ۴_۵متوجه بارداریم شدم و هفته ۶که پیش دکتر رفتم و سونوگرافی و ..انجام شد متوجه مشکلی شدم که ناچار باید میرفتم برای ساکشن.دکترگفت این روش کاملا بی خطره هم برای زایمان بعدیت و هم دردسرهای کورتاژ و دارو رو نداره و مطمئنه.هفته ۸تموم شده بود و ساعت ۱۲:۳۰اون روز وقت داشتم.

بهم ۴تا کپسول آنتی بیوتیک و ۲تا کپسول ترنسید که برای جلوگیری از خونریزی های شدیده دادن همزمان خوردم.۱قرص هم دادن که گفتن ساعت۵بزار زیر زبونت.۱ساعت بعد رفتم اتاق معاینه .پرستار گفت این مرحله زیاد درد نداری.دکتر دهانه رحم رو باز کرد و با ابزاری داخل رحم دارویی گذاشت که من نمیدونم چی بود و دکتر توضیح داد.با اینکه گفتن درد نداره و شایدم از استرس بود ولی من این مرحله درد داشتم.زیاد نه ولی حسی شبیه تزریق داشتم که تزریقی اصلا در کار نبود ولی دردش قابل تحمل بود.

فکر کنم کلا۲۰دقیقه طول کشید(البته به گفته همسرم چون من متوجه زمان نبودم ).خونریزی کمی داشتم ولی دکتر گفت ایراد نداره بقیه کار باید چند ساعت بعد انجام میشد که من چون خونم نزدیک بود دکتر اجازه داد برم خونه ولی اگر اسهال شدید یا خونریزی شدید و یا لرز شدید داشتم سریع اطلاع بدم،یه قرص گذاشتن زیر زبونم و ساعت۵:۳۰ باید برمیگشتم،گفتن استراحت و غذاتو بخور و بیا.مشکلی نبود تا ساعت ۳:۳۰ولی بعدش با درد کمر مثل درد شدید پریود که حالتی رو نمیشه برای آروم کردنش پیدا کرد از خواب بیدار شدم،اسهال ولی نه خیلی شدید.دکتر گفته بود اگه درد داشتی هر ۴ساعت ژلوفن بخور ولی من دردم زیاد بود و شیاف دیکلوفناک استفاده کردم.

قرص زیر زبونی ساعت ۵که خیلی تلخ بود استفاده کردم و رفتم.چون درد داشتم سریع توی بازوم مسکن تزریق کردن.رفتم و مجدد روی تخت معاینه خوابیدم،دکتر بهم آرامبخش تزریق کرد که از قبل توضیح داده بود که نه حالت بیهوشی داره و نه خوابی و نه هوشیار،دقیقا همینطور بود من زیاد چیزی یادم نمونده ولی یادمه بیدار بودم و متوجه بودم کجا هستم. تقریبا از وقتی دکتر کار ساکشن رو شروع کرد ۵-۱۰دقیقه بنظرم طول کشید،درد کمی حس کردم که از مرحله اول دردش کمتر بود،البته اون آمپول آرامبخش هم برای همین بود،گفتن راحت بخواب و چون لرز داشتم پتو گرفتم،البته چون اونطور که دکتر گفت داروی آرامبخش اونقدرها که باید روی من تاثیر نذاشته بود من زیاد نخوابیدم،ولی گفتن معمولا ۲-۳ ساعت میخوابن.

نیم ساعت چهل دقیقه بعد بلند شدم کمی خونریزی رنگ روشن داشتم ولی زیاد درد نداشتم،دکتر گفت حداقل امشب رو اصلا تنها نباشم اون هم بخاطر داروهاس وگرنه مشکلی نیست.گفت از پله بالا پایین نرم تا دو روز و دارو بهم سفالکسین و،فروفورت،ترنسید،مترونیدازول و نیزوپرد داد که آخری استفادش واژینال بود و گفت اگه درد شدید داشتی یا لخته بزرگ دفع کردی پیگیری کن.اون شب درد نداشتم فقط داروی آرامبخش باعث شد بخوابم .

خونریزی متوسط ولی اگر فعالیتی میکردم خونریزیم زیاد میشد و شکمم و کمرم و زیر دلم درد شدیدی میگرفت و شکمم اگر فشار بهش میومد درد میگرفت.دو روز بعد دردها گاهی میگرفت و دردش باعث میشد دولا راه برم که مسکن آرومش میکرد‌،درد مثل حس فشار داخل رحم و یکی دوبار حس کردم لخته کامل خون دفع کردم.به دکتر پیغام دادم گفت طبیعی نیست ولی متاسفانه دیگه موفق نشدم پیداش کنم تا اینکه دردها هفته بعدش کلا از بین رفت.ولی تا ۲۰ روز لکه بینی داشتم.از روز دوم سوم شدید شد ولی باز کم شد .برای ۱۵روز بعد هم باید یه سری آزمایش میدادم بتا و هورمون شیر و …چون اینا به مرور میاد پایین نه یک دفعه بعد سقط.

تجربه ی اصلا خوبی نیست ولی داشتن این اطلاعات جزیی برای کسی که باید انجامش بده تا حدی میتونه از استرسش کم کنه..و اینکه بهتره اون روز دور آدم شلوغ نباشه چون استرس قضیه زیاد میشه، فقط حضور همسر کافی بود .

 

مقاله زیر را می توانید مطالعه کنید:

بعد از سقط جنین چه اتفاق هایی برایتان می افتد

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین

دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین

در اغلب موارد بعد از سقط جنین سلامت جسمی تنها بعد از چند ساعت تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: