خانه / سقط جنین / زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از سقط جنین کی است؟

زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از سقط جنین کی است؟

زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از سقط جنین کی است؟

معمولا بعد از سقط جنین، زن از نظر فکری و ذهنی به هم میریزد که حتی با وجود آمادگی جسمی شاید نتواند رابطه جنسی راتجربه کند. به گفته دکتر روان شناس کاترین مانک Catherine Monkاستاد روان پزشکی دانشگاه کلمبیا، احساسات به هم ریخته شده کاملا طبیعی است.، زنان و همسرانشان باید بدانند زنی که دچار سقط جنین شده طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کند.
رابطه جنسی پس از سقط جنین تبدیل به موضوعی پیچیده می شود و مدت زمانی طول می کشد تا از نظر ذهنی و جسمی آمادگی رابطه جنسی را پیدا کنید و راهنمایی هایی کلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند این زمان را به حداقل کاهش دهید.

بدن شما بلافاصله بعد از سقط جنین آمادگی رابطه جنسی ندارد. به گفته دکتر زو ویلیامز Zev Williams مدیر بخش غدد درون ریز و ناباروری مرکز پزشکی کلمبیا، نگرانی اصلی ما بسته شدن کامل دهانه رحم برای پیشگیری از هر گونه عفونت بالقوه است. پس از سقط جنین دهانه رحم باز می شود تا بافت جنین خارج شود و بسته به عمر جنین سقط شده بسته شدن آن ممکن است چند هفته تا چند ماه به طول بیانجامد.

قبل از تصمیم گرفتن برای داشتن رابطه جنسی، پزشک می تواند با آزمایش فیزیکی دهانه رحم شما را بررسی کند تا از بسته بودنش اطمینان حاصل کنید.

یک استثنا در این بین وجود دارد:  اگر بارداری به اصطلاح شیمیایی chemical pregnancy داشتید. یعنی تست بارداری شما مثبت بود ولی سونوگرافی آن را تایید نکرد که تا ۷۵ درصد می توان آن را به عنوان سقط جنین در نظر گرفت، نیازی به صبر کردن برای رابطه جنسی نداشته باشید.

زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از سقط جنین کی است؟

چه زمانی بعد از سقط جنین می‌توان رابطه جنسی را از سر گرفت؟

وقتی که سقط جنین اتفاق می‌ا‌فتد پزشک حتما از فرد خواهد خواست که مدتی را برای رابطه جنسی مجدد صبر نماید. اما در بیشتر موارد، می‌توان بعد از متوقف شدن خونریزی، نزدیکی را از سر گرفت. این اتفاق معمولا ۲ هفته بعد از سقط رخ می‌دهد. بهتر از قبل از رابطه جنسی، معاینه کامل لگنی توسط پزشک انجام شود.

دلیل اینکه پزشک از شما می‌خواهد برای مدتی نزدیکی نداشته باشید آن است که دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) بخشی از فرایند سقط است. از آنجا که سرویکس باز شده، احتمالا عفونت بیش از قبل است. اما زمانی که دهانه رحم دوباره بسته شده و رحم ترمیم می‌گردد خونریزی متوقف خواهد شد.

علاوه بر ممنوعیت رابطه جنسی بعد از سقط، احتمالا پزشک از شما می‌خواهد ۱ تا ۲ هفته از تامپون یا دوش واژینال استفاده نکنید. تا زمانی که بدن شما در حال درمان است بهتر است چیزی داخل واژن نشود. در زمان خونریزی بهتر است از نوار بهداشتی برای جذب خون استفاده شود.

اگر می‌خواهید مدتی بعد از سقط باردار نشوید و قصد دارید بعد از حدود ۲ هفته رابطه جنسی را از سر بگیرید بهتر است با تایید پزشک، قرص‌های جلوگیری مصرف کنید تا بدن فرصت کافی برای تجدید قوا داشته باشد. فراموش نکنید ۲ هفته بعد از سقط، احتمال بارداری مجدد وجود دارد و اگر می‌خواهید برای بارداری بعدی کمی احتیاط کنید یا اگر به لحاظ روحی هنوز آمادگی لازم را ندارید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

چه زمانی بعد از سقط جنین می‌توان رابطه جنسی را از سر گرفت؟

پاسخ دکتر نگار هاشمیان، جراح و متخصص زنان و زایمان

برای اینکه جنین دختر بشود معمولا به زن و شوهر ها توصیه می کنیم که ۱۷ روز قبل از شروع پریود بعدی مقاربت داشته باشند. البته این در صورتی است که سیکل قاعدگی خانم ها منظم و ۲۸ روزه باشد. تعیین روز دقیق تخمک گذاری کار خیلی سختی است، اما به طور تقریبی به این شکل می توان محاسبه کرد که البته ۱۰۰ درصد نیست و ممکن است درصد کمی خطا داشته باشد. برای دختر شدن جنین ۳-۲ ماه قبل از بارداری از لبنیات زیاد استفاده کنید. قبل از مقاربت، یعنی حدود ۸ ساعت قبل محیط واژن را اسیدی کنید. این کار را می توانید با سرنگ بدون سوزن و سرکه انجام بدهید.فرق نمی کند که سرکه سفید یا رنگی باشد. سرکه را با سرنگ به داخل واژن خود تزریق کنید ۵-۴ بار این کار را انجام دهید و ترشی جات بیشتری بخورید تا احتمال دختردار شدنتان افزایش پیدا کند.

پاسخ دکتر احمد ربیعی، متخصص زنان و زایمان

چند ساعت پس از سقط جنین می توانید فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. درد های شکمی ممکن است تا یک روز ادامه پیدا کنند. اگر درد و خونریزی چند روز تا دو هفته همچنان ادامه یافت لازم است با پزشک مشورت کنید. دو هفته تا یک ماه بعد از عمل سقط جنین نزدیکی نداشته باشید. حدودا یک ماه تا شش هفته پس از سقط، عادت ماهیانه شما شروع می شود.
برای اقدام به بارداری مجدد لازم است شش ماه به خودتان و بدنتان فرصت بازسازی بدهید و سپس اقدام کنید.
خانم هایی که یک بار سقط در سابقه بارداری داشته اند لازم است تا پیش از بارداری مجدد همه آزمایشات قبل از بارداری را انجام دهند و با نظر پزشک برای بارداری مجدد اقدام کنند.

 

آیا عدم تمایل زنان به نزدیکی بعد از سقط غیر طبیعی است؟

 

آیا عدم تمایل زنان به نزدیکی بعد از سقط غیر طبیعی است؟

سقط جنین و به خصوص اولین سقط واقعا می‌تواند تعادل روحی فرد را بهم بزند. اگر بعد از سقط جنین تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشید، کاملا طبیعی است. هیچ کس بعد از مثبت شدن تست بارداری انتظار سقط جنین را ندارد! به خصوص اگر بارداری طبق خواسته فرد انجام شده باشد سقط جنین واقعا برای او ناگوار خواهد بود. حتی اگر بارداری ناخواسته باشد ممکن است فرد بعد از مدتی پیوندهای عاطفی با جنین برقرار کرده و سقط جنین به او آسیب روحی زیادی وارد کند.

در وضعیت سقط جنین، باید به فرد فرصت کافی برای سوگواری و بازیابی قوا داده شود. شاید او حتی تمایلی به لمس شدن هم نداشته باشد چه برسد به آنکه رابطه جنسی را از سر بگیرد! به خاطر داشته باشید که زمان لازم برای تجدید روحیه و برگشتن به زندگی عادی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

چه زمانی می‌توان برای بارداری مجدد اقدام کرد؟

چه زمانی بعد از سقط جنین می‌توان برای بارداری مجدد اقدام کرد؟

با وجود آنکه بعضی از زنانی که سقط را تجربه کرده‌اند علاقه زیادی به بارداری سریع دارند پزشکان توصیه می‌کنند بعد از سقط حداقل سه چرخه کامل قاعدگی استراحت نمایند. بهتر است قبل از اقدام برای بارداری با پزشک خود مشورت نمایید. تا شرایط روحی و فیزیکی شما به دقت بررسی گردد.

 

برای خرید قرص سقط جنین چه کاری باید انجام دهیم؟

کاربران عزیز جهت خرید قرص سقط جنین سایتوتک و میزوپرستول با شماره ۰۹۲۲۹۴۰۲۸۵۷ توکل تماس بگیرید.

 

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول   بهترین درمان برای سقط ناقص، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 − = 73

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: