ریزش مو براثر سقط جنین عمدی یا غیر عمدی

0
108

ریزش مو براثر سقط جنین عمدی یا غیر عمدی

ریزش مو براثر سقط جنین عمدی یا غیر عمدی

ریزش موی قابل توجه بعد از سقط جنین زمانی رخ می دهد که تعداد بالایی از فولیکول های مو به طور ناگهانی از مرحله رشد به مرحله استراحت وارد شوند. کاهش ناگهانی سطح هورمون ها و مخصوصا هورمون استروژن که در پایان بارداری رخ می دهد، باعث این وضعیت خواهد شد.

ریزش مو براثر سقط

این روزها میزان سقط جنین مخصوصا در مادران جوان به طور چشمگیری بالا رفته است. این سقط های غیرعمدی علاوه بر اعمال فشار روحی بر زوجین، خطرات زیادی برای سلامتی مادر دارد.

در این شرایط تغییرات ظاهری خانم ها نیز بر ناراحتی آنها و غم از دست دادن فرزند می افزاید. تغییرات اندامی، افزایش وزن و سایر تغییرات ظاهری مادر که البته در مادرانی که دوره بارداری طولانی تری را تجربه کرده اند شدیدتر است، از یک طرف و ریزش موها از طرف دیگر.

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص سقط جنین

بله ریزش موها عارضه شایع سقط جنین است. سطوح هورمون های جنسی در دوران بارداری به طور چشمگیری تغییر کرده و سطح بیشتر هورمون ها افزایش می یابد.

افزایش سطح هورمون استروژن در بدن سرعت ریزش مو را کاهش می دهد و این منجر به ضخیم و پرپشت شدن و البته درخشان و زیبا شدن موها خواهد شد.

زمانی که سطوح هورمون ها به وضعیت طبیعی باز می گردد، مثل زمانی که مادر زایمان می کند، این موهای پرپشت ریخته و به میزان قبل از دوره بارداری برمی گردد.

در این زمان، این خانم تنها موهای ریخته شده را می بیند و چون این پرپشت شدن مو به مرور زمان بوده اصلا به یاد نمی آورد که ۹ ماه قبل به این صورت نبوده است.

تغییر سطح هورمون ها در سقط جنین نیز همین تاثیر را دارد. کاهش هومورن استروژن بعد از سقط جنین و برگشت آن به سطح قبل از بارداری باعث ریختن موهای اضافی خواهد شد.

ریزش موی خانم ها تا سه ماه بعد از زایمان یا سقط جنین نیاز به پیگیری و درمان جدی نخواهد داشت و امری کاملا طبیعی است

علت ها

ریزش موی قابل توجه بعد از سقط جنین زمانی رخ می دهد که تعداد بالایی از فولیکول های مو به طور ناگهانی از مرحله رشد به مرحله استراحت وارد شوند. کاهش ناگهانی سطح هورمون ها و مخصوصا هورمون استروژن که در پایان بارداری رخ می دهد، باعت این وضعیت خواهد شد.

زمان توقف این ریزش مو

زمان توقف ریزش مو بعد از سقط جنین به طور قابل توجهی به زمان تنظیم شدن سطوح هورمون ها وابسته است.

تعادل هورمون ها در بدن شما ممکن است هفته ها و یا ماه ها بعد از سقط انجام شود. از طرف دیگر دوره استراحت یک فولیکول مو معمولا سه ماه طول می کشد و بعد از آن موی جدید شروع به رویش خواهد کرد.

بنابراین ریزش موی خانم ها تا سه ماه بعد از زایمان یا سقط جنین نیاز به پیگیری و درمان جدی نخواهد داشت و امری کاملا طبیعی است.

علائم

بیشتر خانم ها موقع شانه کردن موها و یا استحمام، به ریزش موی خود پی می برند. گاهی ریزش مو آنقدر زیاد است که هنگام بیدار شدن و برخاستن، دیدن موهای ریخته شده بر روی بالش باعث ترس خانم می شود.

خیلی از افراد نیز زمانی که دست خود را داخل موهایشان می برند، این ریزش مو را می بینند.

با این حال، علامت اولیه ریزش موی هفته اول بعد از سقط شدیدتر از دوره های بعدی است. این ریزش مو گسترده و پراکنده بوده و تمام سر را درگیر می کند.

درمان ریزش مو

متاسفانه هیچ راهی برای پیشگیری از ریزش موی بعد از زایمان و سقط جنین وجود ندارد. با این حال راه هایی برای کاهش سرعت ریزش مو وجود دارد.

نکته مهم :

– در این دوره با موهای خود مهربان باشید. هر گونه تحریک در این زمان به ریزش مو منجر خواهد شد. موهای خود را آرام شانه بزنید و آرام بشویید.

– از یک شامپوی متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید و سعی کنید تا حد ممکن هرروز موهایتان را نشویید.

– میوه وسبزی را فراموش نکنید و در صورت نیاز و تشخیص پزشک از مکمل ویتامین ها و مواد معدنی برای تسریع رشد فولیکول های در حال استراحت استفاده کنید.

ملاحظات

تغییرات هورمون ها بعد از زایمان فقط منجر به ریزش مو نخواهد شد.

یکی دیگر از عوارض تغییرات هورمونی، فشارهای روحی و تغییرات عاطفی است که البته خود سقط و از دست دادن فرزند نیز آن را دو چندان می کند.

ناراحتی و استرس های فکری، ریزش مو را نیز تشدید می کند. پس به بدن خود فرصت داده و با حمایت آن، موهبت داشتن فرزند را از دست ندهید.نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ارسال نمایید.برای دریافت اطلاعات بیشتر به خواندن مقالات بعدی ادامه دهید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here