خانه / افسردگی ناشی از سقط / روش های رفع افسردگی بعد از سقط جنین

روش های رفع افسردگی بعد از سقط جنین

روش های رفع افسردگی بعد از سقط جنین

سقط جنین به هر دلیلی که باشد. سقط عمدی یا  با خرید قرص سقط جنین، تاثیرات روحی و روانی بسیار بدی روی زنان دارد. پس از سقط، احساست منفی همچون شوک، افسردگی، احساس گناه، اضطراب، کاهش توان کنارآمدن با شرایط، کاهش عزت نفس؛ عصبانیت، احساس شکست و زودرنج شدن به زن حمله می کنند و البته همه آنها کاملا عادی و نرمال می باشد. این احساسات، روزها، هفته ها و حتی ماه ها با مادر همراه است و بسته به روحیه او، درد و ناراحتی او زیاد یا کم خواهد بود. برای زنانی که خودخواسته تصمیم به پایان بارداری می‌گیرند، ممکن است روندی اضطراب‌آور باشد. گاهی خود بارداری می‌تواند منشأ اضطراب باشد؛ به‌ویژه بارداری ناخواسته یا بارداری‌هایی که با مشکلات پزشکی همراه هستند
زنان پس از سقط جنین با واکنش‌ها و احساسات پیش‌بینی‌نشده‌ای روبه‌رو می‌شوند. در برخی فرهنگ‌ها و مذهب‌ها صحبت در این‌ باره دشوار می باشد. برخی زن‌ها به‌دلیل باورهای مذهبی احساس گناه و اضطراب بیشتری را تجربه می‌کنند.اما به‌طور کلی بیشتر واکنش‌های احساسی و روانی به سقط جنین طبیعی، موردانتظار و گذرا می باشند. و معمولا آن‌قدر ماندگار یا شدید نیستند که زندگی روزمره را با مشکل مواجهه کنند.
نکته ی قابل توجه اینجاست که همه‌ی زن‌ها نسبت به سقط جنین احساسات منفی ندارند. زن‌هایی که دچار احساسات منفی هستند هم معمولا دچار مشکلات روانی ماندگار نمی‌شوند. زن‌هایی که پس از سقط جنین احساس رهایی در آنها به وجود می آید هم کم نیستند. برخی‌ خانم‌ها نه‌تنها حسرت نمی‌خورند بلکه به‌خاطر تصمیم درستی که گرفته‌اند اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند البته اگر کارشان درست بوده باشد وبرای کودک وزندگیشان مفید بوده است.حالا بعد از این ااتفاق چه باید کرد.ما در این مقاله دو نکته مهم را تو ضیح خواهیم داد:

 

  • خانواده ها و همسران بعد از سقط جنین چه کارهایی نیاز است انجام دهند

  • توصیه ها برای خانم‏هایی که به تازگی سقط جنین داشته ‏اند

 

خانواده ها وهمسران بعد از سقط جنین چه کارهایی نیاز است انجام دهند

خانواده باید دقیقا همان‌طور که با یک خانم تازه‌زایمان‌کرده با فرزندی سالم رفتار می کند، با یک خانم تازه‌سقط‌ کرده نیز همان رفتارها را داشته باشد. چه‌بسا خانمی که زایمان کرده و فرزند سالمی دارد به فرزندش دلخوش است و احساس آرامش خاطری از این جهت دارد که بعد از ۹ماه سختی بالاخره فرزند سالمی به دنیا آورده و نسبت به آینده او دلخوش است. از این‌رو فردی که سقط جنین کرده است به حمایت روانی بیشتری از سوی خانواده نیاز دارد. پس سعی کنید بدون چون و چرا کردن موضوع، به او اطمینان خاطر بدهید که این اتفاقی است که برای بسیاری از خانم ‏ها رخ می‏ دهد. باید با این موضوع کنار آمد و خود را برای بارداری بعدی آماده کند.
در این مواقع همسر و اطرافیان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. حمایت هر چه بیشتر آنها از نظر عاطفی و روانی در پذیرش فقدان جنین به خانم‌ها کمک می‌کند تا بهتر و بیشتر با مشکلشان کنار بیایند. همچنین همسران باید شرایط و فضای شادی را برای خانم فراهم کنند و در صورت تغییرات خلق ‏وخوی همسرشان صبور باشند و تحملشان را بالا ببرند. ایجاد سرگرمی‏ های روزمره، تنها نگذاشتن خانم و اثبات اینکه خودش و ادامه خوب زندگی مشترک اهمیت بیشتری دارد و او هیچ تقصیری نداشته، می‏ تواند باعث دلگرمی و امیدواری خانم به آینده می شود و او را برای بارداری بعدی آماده می کند.
خانواده وهمسران باید این را بدانن که امید و رویاهای یک خانم باردار ناگهان با سقط جنین از بین می‌رود و دچار اختلالات خلقی متعددی می‌شود با این تصور که شاید امیدی برای دوباره بچه‌دارشدن‌اش وجود ندارد. ناراحتی‌های مادر در پی سقط جنین ممکن است منجر به افسردگی شود. متاسفانه این دوران بسیار پرتشویش است. درواقع زمانی که فردی در خانواده فوت می‌کند، اطرافیان سعی می‌کنند در کنار او بمانند تا از نظر روانی صدمه نبیند. در سقط جنین نیز باید اینگونه باشد. حمایت اطرافیان به‌خصوص همسر سرعت برگشتن مادر به زندگی عادی‌اش را بیشتر می‌کند.

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

توصیه ها برای خانم‏هایی که به تازگی سقط جنین داشته ‏اند

  1. به روان پزشک مراجعه کنید
  2. سرزنش نکنید خود را زیرا این کار کاملا اشتباه می باشد.
  3. انکارنکنید واتفاقی که افتاده را بپذیرید
  4. دوباره به فکر بچه دار شدن باشید وناامید نشوید
  5. از شوهر خود انتظار نداشته باشید همچون شما غمگین باشد
  6. خشم و غم و اندوه خود را بپذیرید
  7. با دوستان نزدیکتان درباره این اتفاق صحبت کنید
  8. حتی برای چند ساعت مرخصی بگیرید

به روان پزشک مراجعه کنند

متخصصان زنان و زایمان معمولا ۳ ماه بعد از سقط را زمان مناسبی از لحاظ جسمی برای بارداری بعدی توصیه کرده اند. اما افراد از نظر روانی با یکدیگر متفاوت می باشند. ممکن است فردی حتی بعد از چند بار سقط از نظر روانی راحت‌تر و در زمان کوتاه‏تری با این مساله کنار بیاید، آن را بپذیرد و با آمادگی دوباره اقدام به بارداری کند اما فرد دیگری این‌طور نباشد و سخت برای بارداری بعدی آماده شود.
یکی از توصیه های مهم این است که همان‌طور که از نظر مشکلات پزشکی به متخصص زنان مراجعه می کنند، حتما به یک روان‌پزشک هم مراجعه کنند تا از لحاظ مسائل روان‌شناسی هم بررسی شوند، به‌خصوص اگر خانمی بعد از سقط احساس می‏ کند کم‏ حوصله و عصبانی است، کلافه است، اضطراب و دلشوره دارد، ساعت خوابش تغییر کرده، تمایلی به انجام کارهای منزل یا امور شخصی ندارد، یا بی‏ جهت نگران است، نسبت به سلامت و وضعیت جسمانی خود بی‏ اهمیت شده، احساس لذتش از شرایط تغییر کرده و مواردی که در گذشته او را خوشحال می‏ کرده در حال حاضر اثری ندارد، ترس یا گریه ‏‏های بی‏ دلیل دارد یا بی‏ دلیل پرخاشگری می‏کند، و… باید علائمش را جدی بگیرد. و برای جلوگیری از پیشرفت آنها به روان‌پزشک مراجعه کنند. بسیاری از این علائم ممکن است نیازی به درمان دارویی نداشته باشند. و با روش‏های غیردارویی و آرام‏ سازی حل شوند.

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

سرزنش نکنید خود را زیراین کار کاملا اشتباه می باشد.

اینکه شما چه غذایی خورده اید یا نخورده اید، استراحت کردید یا نکردید، تاثیر زیادی روی سقط جنین تان در سه ماهه اول بارداری ندارد. در سه ماه اول بارداری اغلب سقط ها ناشی از اختلالات کروموزومی است که ممکن است حتی ارثی هم نباشند بلکه تنها به دلیل یک اشتباه در حین فرایند تقسیم سلولی به وجود آمده اند. یعنی دست خودتان نیست. بنابراین نباید خودتان را سرزنش کرده و به خودتان بگویید اگراون کار را کرده بودم یا نکرده بودم، الان بچه ام سر جایش بود.با حرف ها فقط خودتان را نابود می کنید وسود دیگری ندارد.

انکارنکنید واتفاقی که افتاده را بپذیرید

در این مرحله مادر با خودش می گوید: «من دچار سقط جنین نشدم. همه چیز روبه راه است و من به خوبی از خودم مراقبت می کنم تا کودکم به دنیا بیاید. یا ممکن است این را بگوید: فقط من نیستم که دچار سقط جنین شدم. خیلی ها هستند که وضعیتی مثل من دارند. من دوباره می توانم مادر شوم. درست است که این مراحل به ترتیب برای مادر رخ می دهد و او بالاخره می تواند با این غم و اندوه کنار بیاید اما دیدن یک نوزاد، شنیدن خبر بارداری یکی از آشنایان و… می تواند دوباره او را به مرحله انکار یا خشم و احساس گناه برگرداند.برای نجات از این مشکل باید این موضوع را پذیرفته باشد.

دوباره به فکر بچه دار شدن باشید وناامید نشوید

اگر در جنین اول مشکلی پیش آمد واینکه یک بار دچار سقط جنین شدید اصلا به این معنا نیست که در بارداری دوم هم این اتفاق برایتان می افتد. اتفاق ریسک سقط جنین در بارداری دوم آنقدرها زیاد نیست. البته برای باردار شدن مجدد صبر کنید تا از نظر روانی به وضعیت با ثباتی برسید و بعد با مشورت پزشکتان باردار شوید.

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

از شوهر خود انتظار نداشته باشید همچون شما غمگین باشد

اگر شوهرتان همچون شما از این موضوع رنج نمی کشد. نباید توقع چندانی از او داشته باشید. او یک مرد است و غم و ناراحتی های زن و مرد باهم متفاوت می باشد. بیشتر زنان دوست دارند در مورد ناراحتی هایشان با دیگران صحبت کنند. اما مردها ترجیح می دهند تا دردهایشان را در خود بریزند و آن رابه هیچ کس بروز ندهند. در همین حالت، مردها این درک را دارند که باید به همسر خود کمک کنند تا بتواند با قدرت این دوره ناراحتی را سپری کند. بنابراین، خویشتن‌داری مردان را دلیل بر بی توجهی آنها به خودتان به حساب نباورید. شما احساسات و دردهایتان را برای او بگویید و اجازه دهید او هم به روش خود شما را همراهی کنند.

خشم و غم و اندوه خود را بپذیرید

ممکن است بعد از سقط جنین احساس انزوا، افسردگی، خشم و غم و اندوه، خستگی یا اضطراب کنید. لازم نیست نگران شوید چون همه این احساسات طبیعی می باشد مخصوصا افسردگی بعد از سقط جنین. و ممکن است کمی طول بکشد تا بتوانید به همان وضعیت سابقتان برگردید در این مرحله مادر به خودش می گوید: چرا من؟! چرا بچه من باید بمیرد؟ این اصلا عادلانه نیست. شما باید تمام تلاشتان را بکنید تا از این افکار منفی دوری کنید.

با دوستان و نزدیکتان درباره این اتفاق صحبت کنید

بعد از سقط جنین ساکت نشینید و توی خودتان فرو نروید. به شوهرتان بگویید که چه احساسی در این مورد دارید. اگر چه ممکن است احساسی که او در این لحظه دارد با شما متفاوت باشد اما به طور قطع او هم از اینکه فرزندش را از دست داده ناراحت است ولی به شکل متفاوتی این غم و اندوه را نشان می دهد. با دوستان نزدیک و صمیمی خود در این زمینه گفت وگو کنید. مطمئنا در بین آنها هم کسانی هستند که دچار سقط جنین شدند و شاید تا این لحظه شما هرگز از این اتفاق با خبر مشده اید. اگر احساس کردید به کمک حرفه ای احتیاج دارید حتما نزد روان شناس بروید.

حتی برای چند ساعت مرخصی بگیرید

اگر از نظر فیزیکی در سلامت کامل هستید، اما می دانید که با کم کردن ساعت های کاری می توانید تا حد بسیاری درروند بهبود شما کمک کند. ودر این زمان به دست آمده، بهتر می توانید اتفاق های روی داده را برای خود حلاجی کنید و دردهایتان را کاهش دهید.برای چند ساعت، ساعت کاریتان را کم کنید چون سلامتی از همه مهم تر می باشد.

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

درباره ی توکل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 40 = 50

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: