خانه / سقط جنین / دلایل اصلی سقط جنین چیست؟

دلایل اصلی سقط جنین چیست؟

دلایل اصلی سقط جنین چیست؟

سقط جنین احتمالاً خطرناک ترین کلمه برای بسیاری از مادران است! یک وضعیت بد و وحشتناک است.سقط جنین، به عملی گفته می شود که قبل از هفته ۲۲ بارداری و قبل از این که وزن نوزاد به ۵۰۰ گرم برسد، اتفاق بیفتد. یعنی این که نوزاد قابلیت حیات نداشه باشد. اگر می خواهید باردار شوید و یا انتظار بارداری داشته باشید، باید همه چیز را در مورد عوامل خطر سقط و کاری که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید، بدانید.

 

دلایل سقط جنین

بیشتر سقط‌های زودهنگام به خاطر ناهنجاری‌های جنین مثل ناهنجاری‌های کروموزومی اتفاق می‌افتد. سقط ناخواسته ممکن است به علت‌های دیگری مثل بیماری‌ها نیز اتفاق بیفتد. سقط‌هایی که دیرتر اتفاق می‌افتد، ممکن است به دلیل عفونت‌ها، بیماری‌هایی مانند دیابت یا تیروئید، واکنش سیستم ایمنی بدن مادر، رشد نامناسب جفت، ضعیف بودن یا نارسایی دهانۀ رحم باشد.

اگرچه برخی از آسیب‌های فیزیکی به مادر نیز ممکن است باعث سقط جنین شود. همچنین در بارداری‌های بالای ۳۵ سال و همچنین در مواردی که مادر، بیماری‌های زمینه‌ای مانند تیروئید یا دیابت دارد و همچنین در مواردی که مادر سابقۀ حداقل سه سقط را داشته است، باز هم احتمال سقط جنین وجود دارد، بنابراین در این شرایط مادر به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد.

دلایل اصلی سقط جنین چیست؟

 

نشانه های سقط جنین چیست؟

 • اولین و طبیعی ترین نشانه سقط جنین لکه بینی یا خونریزی از مهبل است . شایع ترین علامت سقط جنین ایجاد خونریزی بعد از به تأخیر افتادن قاعدگی به مدت یک تا ۲ هفته و بعد از انجام تست بارداری و مثبت بودن نتیجه آن است.
 • انقباضات دردناک شکمی و یا کمری دومین علامت سقط جنین است .
 • یکی دیگر از علائم سقط جنین خروج بافت یا مایع از مهبل است.

 

عوامل مؤثر در افزایش احتمال سقط جنین

اگرچه برای همۀ زنان، احتمال سقط ناخواستۀ جنین وجود دارد، اما برخی از عوامل می‌تواند خطر سقط ناخواستۀ جنین را در مادر افزایش دهد. برخی از این عوامل در زیر آمده است:

سن:

با افزایش سن، احتمال داشتن جنینی با اختلالات کروموزومی که می‌تواند منجر به سقط ناخواسته شود، بیشتر خواهد شد. این احتمال در یک زن ۴۰ ساله تقریباً دو برابر یک زن ۲۰ ساله است.

 

وجود سابقۀ سقط جنین:

زنانی که سابقۀ دو سقط جنین پشت سر هم را داشته‌اند، بیشتر در معرض خطر سقط جنین مجدد قرار دارند.

 

بیماری‌های مزمن:

برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابتی که خوب کنترل نشده باشد، مشکلات انعقادی خون، بیماری‌های سیستم ایمنی یا اختلالات هورمونی مثل تخمدان پلی‌کیستیک می‌تواند احتمال سقط ناخواستۀ جنین را افزایش دهد.

 

مشکلات رحم یا دهانۀ رحم:

عواملی مثل ابتلا به برخی ناهنجاری‌های رحمی مادرزادی، چسبندگی شدید رحمی، دهانۀ رحم ضعیف یا کوتاه غیرطبیعی که به عنوان نارسایی دهانۀ رحم شناخته می‌شود، خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد. ارتباط بین فیبروئید و سقط جنین بحث‌برانگیز است، اما غالباً فیبروئید باعث ایجاد مشکل جدی نمی‌شود.

 

سابقۀ نقص‌های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی:

اگر زن باردار، همسرش یا خانوادۀ هر دو دارای مشکلات ژنتیک، سابقۀ بارداری با نقص شناخته‌شده کروموزومی جنین یا داشتن نوزادی با نقص‌های مادرزادی باشد، احتمال سقط جنین افزایش خواهد یافت.

 

عفونت:

تحقیقات نشان داده‌اند که در صورت ابتلا به عفونت‌هایی مثل لیستریوز، اوریون، سرخک، سرخجه، سیتومگالوویروس، پاروویروس، گنوره، ایدز و عفونت‌های مشخص دیگر خطر سقط جنین افزایش خواهد یافت.

 

مصرف دخانیات، مواد مخدر یا نوشیدنی‌های الکلی:

سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استفاده از مواد مخدر در طول مدت بارداری همگی می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. بعضی تحقیقات رابطه‌ای بین میزان مصرف زیاد کافئین و افزایش خطر سقط جنین نشان می‌دهد.

 

مصرف داروها:

برخی داروها با افزایش خطر سقط در ارتباط هستند، بنابراین بهتر است در مورد بی‌خطر بودن داروهای مصرفی در دوران بارداری از پزشک سؤال کنید. داروهایی که در طول اقدام برای بارداری یا پیش از آن استفاده شده نیز ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. این موضوع در مورد همۀ داروها شامل نسخه‌دار و بدون نسخه و حتی داروهای ضددرد مانند ایبوپروفن و آسپرین صدق می‌کند.

 

سموم محیطی:

فاکتورهای محیطی که ممکن است خطر سقط جنین را در شما افزایش دهند شامل سرب، آرسنیک، برخی مواد شیمیایی صنعتی مانند فرمالدهید، بنزن، اتیلن‌اکساید و حجم بالای پرتوها یا گازهای بیهوشی است.

 

عواملی در رابطه با پدر:

اطلاعات اندکی در مورد تأثیر پدر در افزایش خطر سقط جنین وجود دارد. با افزایش سن پدر، احتمال سقط جنین بالا می‌رود. محققان در حال مطالعه روی این موضوع هستند که یک اسپرم تا چه حد می‌تواند در معرض آسیب قرار گیرد، اما هنوز توانایی بارور کردن تخمک را داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده است پدرانی که در تماس بیشتر با جیوه، سرب و برخی مواد شیمیایی صنعتی و حشره‌کش‌ها قرار دارند در خطر بیشتری برای سقط جنین قرار می‌گیرند.

 

چاقی و وزن زیاد:

برخی مطالعات وجود رابطه‌ای بین چاقی و سقط جنین را نشان داده است.

 

آزمایش‌های غربالگری تشخیصی تهاجمی:

برخی از آزمایش‌های تشخیصی در دوران بارداری مانند نمونه‌برداری از پرزهای جفتی یا آمنیوسنتز که برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی جنین به کار می‌رود، ممکن است احتمال سقط جنین را اندکی افزایش دهد.

عوامل مؤثر در افزایش احتمال سقط جنین

 

دیگر عوامل و دلایل سقط جنین به صورت زیر است:

 •  بارداری شیمیایی
 • عدم رشد تخمک
 • از دست رفتن سقط جنین
 • سقط جنین تهدید کنند
 • سقط جنین اجتناب ناپذیر
 • انجام سقط ناقص
 • سقط جنین کامل
 • مرگ جنینی داخل رحمی
 • بارداری مولار
 • شرایط سلامتی بیرونی
 • رژیم غذایی ضعیف، یا سو تغذیه
 • عدم رسیدگی و درمان سرطان سینه
 • ضربه روحی
 • چاقی
 • رحم به شکل غیر عادی
 • فشار خون بالا
 • مسمومیت غذایی
 • داروهای خاص

 

سقط جنین چه زمان اتفاق می افتد؟

سقط جنین چه زمان اتفاق می افتد؟

اغلب سقط جنین قبل از سیزدهمین هفته بارداری اتفاق می افتد.

زنانی که تا به حال دو بار سقط جنین کرده بودند و یا به طور متوالی سقط جنین کردند، خطرات بیشتری برای سقط جنین دارند.

علائم اولیه سقط جنین، گرفتگی عضلات شکم (شبیه به قاعدگی چرخه ای) و میزان کمی خونریزی است.

زنانی که سقط جنین می کنند، تهوع، گرفتگی عضلات، درد، خون سنگین و لخته های خون را تجربه خواهند کرد.

زنان با سقط جنین مکرر باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند، از جمله تست های خون برای تشخیص مشکلات ژنتیکی و سطوح هورمونی.

 

جهت کسب اطلاعات در مورد چگونگی سقط جنین عمدی می توانید به مقاله خرید قرص سقط جنین مراجعه کنید.

 

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

نشانه های سقط جنین را بشناسید

نشانه های سقط جنین را بشناسید

سقط جنین زمانی رخ می‌دهد که خانم باردار قبل از هفته بیستم بارداری جنین خود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: