خانه / سقط جنین / دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین

دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین

در اغلب موارد بعد از سقط جنین سلامت جسمی تنها بعد از چند ساعت تا چندروز باز میگردد. بین چهار تا شش هفته بعد مجددا پریود خواهید شد. ضمنا در صورتی که خونریزی شدید، تب، لرز و یا درد شدیدی داشتید با پزشکتان تماس بگیرید. این علائم می توانند نشانه عفونت باشند. از رابطه جنسی و قرار دادن هر چیزی مثل تامپون درون واژن تا دو هفته بعد از سقط خودداری کنید.
دفع بقایای جنین بعد از سقط جنین

سقط کامل و سقط ناقص چیست؟

سقط کامل

قبل از هفته ۸ بارداری رخ می دهد و جنین و پرده ها کاملا از رحم مادر جدا می شود .در این حالت از سقط خونریزی از شدید شروع و به مرور کمتر می شود و دردهای زیر شکمی به مرور بهتر می شود .

سقط ناقص

بعد از هفته ۱۰ بارداری اتفاق می افتد و در این سقط خروج بافت حاملگی به طور کامل اتفاق نمی افتد و مقداری از بافت ها در رحم باقی می مانند .خونریزی در این حالت شدید تا متوسط می باشد و تا زمانی که بافت ها به طور کامل خارج نشوند خونریزی ادامه دارد.در این مواقع کورتاژ صورت می گیرد تا بقایا به طور کامل خارج شوند .
زنانی که به تازگی جنین خود را سقط کرده اند، نیاز به انجام یک دیلاتاسیون و کورتاژ (D & C)، بلافاصله پس از مرگ جنین خواهند داشت، تا با استفاده از این روش، باقی مانده جنین و جفت از رحم اين افراد برداشته شود

 

سقط جنین ناقص

هدف اصلی مراقبت و درمان در زمان سقط و دوران پس از آن، جلوگیری از خونریزی و عفونت است. در اغلب موارد، بدن زن تمام بافت‌های مربوط به حاملگی را دفع می‌کند. اگر سقط جنین در اوایل بارداری رخ دهد، این احتمال که بدن به تنهایی فرایند سقط جنین را کامل کند بیشتر است. اگر تمام بافت‌های مربوط به حاملگی دفع نشود، سقط جنین ناقص رخ می‌دهد که در این حالت برای جلوگیری از خونریزی و عفونت، نیاز به درمان خواهید داشت. برای خارج کردن بافت‌های باقی‌مانده از حاملگی معمولاً از ۳ روش زیر استفاده می‌شود:

قرص‌هایی برای کمک به خارج کردن بافت‌های جنین

انتظار و تحت نظر گرفتن مادر‌

در این روش ۷ تا ۱۴ روز صبر می‌کنند تا جنین سقط‌شده به شکل طبیعی توسط بدن دفع شود. درصورتی‌که این فرایند به صورت کامل انجام نشود، ممکن است پزشک به سراغ روش‌های دیگری برود.

قرص‌هایی برای کمک به خارج کردن بافت‌های جنین

در این روش، پزشک با تجویز قرص‌های واژینال پروستاگلاندین، باعث تخلیه شدن محتویات رحم می‌شود. با توجه به شرایط، ممکن است پزشک یک قرص دیگر با نام میفپریستون تجویز کند که پس از آن، تخلیۀ رحم بهتر اتفاق می‌افتد.

عمل جراحی کورتاژ برای تخلیۀ رحم

در این روش، رحم با عمل کورتاژ تخلیه می‌شود. این عمل معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، اما گاهی نیز ممکن است بیهوشی عمومی لازم باشد. در این عمل، دهانۀ رحم به آرامی باز می‌شود و بافت‌های باقی‌مانده از طریق ساکشن خارج می‌شود. به این عمل اصطلاحاً اتساع و تخلیه یا کوتاژ تخلیه‌ای می‌گویند.

راه هایی برای خارج کردن بافت های جنین سقط شده

راه هایی برای خارج کردن بافت های جنین سقط شده

بعد از سقط در اغلب مواقع بقایای جنین و جنن به طور کامل از رحم خارج می شود اما در برخی مواقع مقداری از بافت حامگی در رحم باقی می ماند و پزشک بعد از سقط معمولا با معاینه ی لگن ، سونوگرافی و آزمایش خون سقط را تشخیص می دهد و برای بررسی میزان بقایای حاملگی سونوگرافی را انجام می دهد .در صورتی که سقط به صورت کامل رخ ندهد باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید تا از خونریزی بیشتر و عفونت جلوگیری شود .معمولا برای خارج کردن بافت و بقایای سقط از سه روش استفاده می شود.

 

۱- استراحت و انتظار

ابتدا پزشک به مدت یک تا دو هفته منتظر می ماند تا جنین سقط شده به صورت طبیعی از واژن خانم خارج شود .پزشکان معتقدند که بهترنی راه برای خروج جنین مرده به صورت طبییع می باشد و کمترین آسیب را به مادر می رساند.در صورتی که خونریزی بیشتر از ۱۴ روز طول کشید پزشک روش های دیگر را تجویز و پیگیری می کند.

۲- راه حل دارویی

پزشک برای خارج شدن محتویات حاملگی قرص های واژینال پروستاگلاندین را تجویزی می کند که موجب خارج شدن بقلیای حاملگی می شود .قص دیگری به نام میفپرستون وجود دارد که بعد از مصرف آن تخلیه رحم بهتر صورت می گیرد.

۳٫کورتاژ و ساکشن:

خارج کردن محتویات باقی مانده در رحم به وسیله ی کورتاژ که در این روش معمولا بی حسی موضعی انجام می شود در روش کورتاژ دهانه رحم به آرامی باز می شود و بافت های باقی مانده با روش ساکشن خارج می شوند .در روش ساکشن پزشک یک لوله ی پلاستیکی توخالی را در دهانه ی رحم قرار می دهد و بافت های باقیمانده را با استفاده از مکش خارج می کند. در روش قدیمی کورتاژ، پزشک با استفاده از وسیله‌ای شبیه قاشق‌، به آرامی بافت‌های جنین را از دیوارۀ رحم جدا و از رحم خارج می‌کند. خارج کردن بقایای حاملگی معمول کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و کل عمل در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. در برخی موارد، اگر سقط جنین در سه ماهۀ دوم اتفاق افتاده باشد، ممکن است نیاز به عملی به نام اتساع و تخلیه باشد که در این حالت علاوه بر ساکشن، لازم است پزشک با استفاده از فورسپس و ابزارهای بیشتر، نسبت به جدا کردن و خارج کردن بافت اقدام کند و در انتها اگر Rh خون مادر منفی باشد، به او پادتن Rh تزریق خواهد شد.

 

مقاله های دوست داشتنی:

خرید قرص سقط جنین

تزریق آمپول روگام بعد از سقط جنین

زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از سقط جنین کی است؟

خرید قرص میزوپرستول

 

کورتاژ جنین

آیا می توانید جنین سقط شده را ببینید و با آنها چه کاری باید انجام دهید؟

اغلب زنان می توانند خون و بافت را در نوار بهداشتی و یا در توالت ببینند. جنین (بسیار کوچک) معمولا درون این خون و بافت قرار می گیرد. با این حال ممکن است که ممکن است جنین (بسیار کوچک) را مشاهده کنید. بسته به طول حاملگی، یک کیسه بارداری کوچک با بافت اطراف آن ممکن است قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال، اگر فقط پنج تا شش هفته از بارداری شما گذشته است، هیچ کیسه ای قابل مشاهده نخواهد بود. در نه هفتگی، ممکن است قادر به مشاهده یک کیسه خون باشید و ممکن است جنین را ببینید. در هفته ۸ یا ۹ حاملگی جنین حدود ۲٫۵ سانتی متر است. دیدن جنین در این زمان ناراحت کننده است.
بهترین کار این است که بافت و جنین را در یک کیسه پلاستیکی بیندازید و دور بریزید.

اطلاعات بیشتر علمی:
در هفته ۶ یا ۷ بارداری، جنین حدود ۱۳ میلی متر است و در هفته ۹ بارداری حدود ۲۵ میلیمتر اندازه گیری می شود. اغلب جنینی که در طی سقط پزشکی دفع می شود به صراحت قابل مشاهده نیست زیرا با سایر بافت و خون حاملگی دفع می شود.
اقدامات لازم پس از خروج بافت جنین

اقدامات لازم پس از خروج بافت جنین

اگر خروج بافت به صورت خودبه‌خود یا با مداخلۀ جراحی صورت گیرد، به مدت یک روز یا بیشتر، گرفتگی عضلانی مشابه عادت ماهانه وجود دارد و برای یک تا دو هفته خونریزی اندکی نیز وجود خواهد داشت. بهتر است برای خونریزی از پد یا نوار بهداشتی استفاده شود و برای گرفتگی عضلانی، استامینوفن و ایبوپروفن مصرف شود. از رابطۀ جنسی، شنا کردن، تمیز کردن واژن، استفاده از تامپون و داروهای واژینال، حداقل برای دو هفته و تا زمان توقف کامل خونریزی باید پرهیز کنید. در طول این دوره به احتمال زیاد، پزشک برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک یا سایر داروها را تجویز خواهد کرد.

  • بعد از خروج بافت و بقایای حاملگی چه به صورت طبیعی و چه به وسیله ی جراحی به مدت یک روز یا بیشتر گرفتگی عضلات دارید .این گرفتگی عضلات به صورت عادت ماهانه می باشد.در ابن
  • مواقع باید از پدهای بهداشتی استفاده کنید و برای تسکین درد و گرفتگی عضلات از استامینوفن و ایبوبروفن مصرف شود.
  • از استفاده از تامپون خودداری شود.
  • از انجام رابطه ی جنسی به مدت دو هفته خودداری کنید.
  • از داروهای واژینال به مدت دو هفته استفاده نکنید.
  • از شنا کردن و شستشوی واژن به مدت دو هفته خودداری شود.
  • در طول این دوره به احتمال زیاد، پزشک برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک یا سایر داروها را تجویز خواهد کرد. اگر شروع به خونریزی شدید کردید؛ به معنی آغشته به خون شدن یک پد در طول یک ساعت، یا در صورت وجود علائم عفونت مانند تب، درد، ترشحات بدبو از واژن یا احساس ضعف، گیجی و حواس‌پرتی، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. اگر خونریزی شما افزایش یافته است و احساس ضعف، گیجی یا حواس‌پرتی می‌کنید، احتمالاً دچار شوک شده‌‌اید. در این شرایط هرچه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کنید.

بارداری مجدد بعد از سقط جنین

بارداری مجدد بعد از سقط جنین

نگرانی بابت وقوع دوبارۀ سقط جنین در بارداری بعدی امری قابل درک است، اما متخصصان یک سقط ناخواستۀ جنین را لزوماً علامتی برای وجود مشکل در مادر یا پدر تلقی نمی‌کنند. در هر صورت، برای بارداری بعدی شاید مجبور شوید کمی صبور باشید و منتظر بمانید. در هر یک از شرایط سقط ناخواسته، با کمک دارو یا روش‌های درمانی و جراحی پس از چهار تا شش ماه، چرخۀ عادت ماهانۀ شما دوباره شروع خواهد شد. برخی متخصصان معتقدند که پس از این عادت ماهانه می‌توانید برای بارداری مجدد اقدام کنید، اما گروهی دیگر توصیه می‌کنند که یک دورۀ دیگر از عادت ماهانه را نیز طی کنید. بنابراین زمان بیشتری برای بهبودی جسمی و روحی نیاز خواهید داشت. در این مدت باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنید، زیرا ممکن است شما دو هفته پس از سقط جنین، تخمک‌گذاری کنید و امکان بارداری مجدد بعد از سقط جنین وجود داشته باشد.

 

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

انواع سقط جنین که باید بشناسیم

انواع سقط جنین که باید بشناسیم

سقط جنین احتمالاً خطرناک ترین کلمه برای بسیاری از مادران است! یک وضعیت بد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 2

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: