خانه / بارداری / تخمک گذاری و بارداری مجدد بعد از سقط جنین

تخمک گذاری و بارداری مجدد بعد از سقط جنین

تخمک گذاری و بارداری مجدد بعد از سقط جنین

 

سوال کابران از دکتر :

من سه ماه قبل سقط داشتم و این ماه اقدام به بارداری کردم. ۲۱ فروردین پریود شدم و ۳ فروردین هم تا شش روز لکه بینی داشتم. هنوز پریود نشدم و چند روزه همش ترشحات سفید و تخم مرغی دارم آیا احتمال تخمک گذاری و بارداری هست؟ پریودامم بین ۲۸ تا ۳۲ روزست. میخواستم بدونم ۶ روز لکه بینی جز عادت حساب کنم و احتمال داره بعد از اون تخمک گذاری انجام بشه؟

رزو بحرانی (کارشناس مامایی):
بله، بعد از سقط معمولا از حدود دو هفته بعد تخمک گذاری انجام میشود و احتمال بارداری بعد از سقط بسیار بیشتر است. در رابطه با سوال دیگر خیر، لکه بینی جزء پریود محسوب نمیشود بلکه از زمان خونریزی روان پریود حساب میشود.

سوال کابران از دکتر :
من در ۲۵ فروردین ۹۴ سقط در هفته هشتم داشتم و در ۲۶ اردیبهشت سیکل ماهانم شروع شد. الان در ۲۸ خرداد مجدد سیکل ماهانم شروع شده است. می خواستم بدونم روز تخمک گذاری من با توجه به تاریخ پریود چه زمانی می شود؟ اگر من بخواهم اقدام به بارداری در شهریور کنم، زمان تخمک گذاری من کی می باشد؟

دکتر شهناز آرام، متخصص زنان و زایمان :
دوست عزیز اگر سیکل نامرتبی دارید باید یک تست تخمک گذاری انجام دهید. همچنین باید از نظرهای دیگر مثل: تست هورمون، دهانه رحم، درجه حرارت بدن و غیره هم معاینه و بررسی شوید. معمولا تخمک گذاری دو هفته قبل از پریود صورت می گیرد، اما بازهم شما باید حساب کنید ببینید زمان تخمک گذاری تان حدودا چه زمانی است. همچنین برای بارداری مجدد ممعانتی ندارید. اما بازهم توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید و اقدامات لازم قبل از بارداری هم انجام دهید.
بارداری مجدد بعد از سقط جنین

مشکلات بارداری مجدد بعد از سقط جنین

پزشک در برخی موارد با تشخیص وجود یک نقص مادرزادی در جنین یا موارد دیگری در دوران بارداری که ممکن است سلامت و حیات مادر را به خطر اندازد، تصمیم به ختم بارداری می‌گیرد. به این کار سقط عمدی یا خودخواستۀ جنین می‌گویند. سقط جنین، بسته به هفتۀ بارداری ممکن است با استفاده از دارو یا عمل جراحی ساده‌ای به نام کورتاژ یا هر دو انجام شود، به خصوص با افزایش سن بارداری نیاز به کورتاژ افزایش می‌یابد.

بیشتر زنانی که سقط جنین آنها با استفاده از دارو صورت گرفته است تا زمانی که عفونت درمان‌نشده یا بافتی از جنین در بدن آنها باقی نمانده باشد، در آینده مشکلی برای بارداری مجدد نخواهند داشت. بارداری بعد از سقط جنین از طریق کورتاژ نیز با چنین فرضی که این عمل در محیطی استریل و با نظارت کامل و تجهیزات پزشکی مناسب انجام شده باشد، مشکلی برای زنان ایجاد نمی‌کند. اما در برخی موارد، زنان پس از سقط جنین ممکن است با مشکلات باروری روبه‌رو شوند. برخی از مشکلاتی که ممکن است زنان بعد از سقط جنین و برای بارداری بعدی با آن روبه‌رو شوند عبارتند از:

 

آسیب به رحم و لوله‌های فالوپ:

عمل جراحی که در داخل رحم انجام می‌شود، مربوط به سقط جنین باشد یا جراحی‌های دیگر، ممکن است باعث ایجاد زخمی شود که بارداری را با مشکل مواجه می‌کند، به خصوص اگر زخم در نزدیکی لوله‌های رحم باشد. آسیب به لوله‌های رحم ممکن است باعث مشکل باروری در زن شود، اگرچه این مشکل قابل درمان است.
مشکلات بارداری بعد از سقط جنین

ضعیف شدن یا نارسایی دهانۀ رحم:

هر روشی که با فشار به دهانۀ رحم باعث اتساع و باز شدن آن شود، ممکن است ضعف دهانۀ رحم را در پی داشته باشد، به خصوص اگر این اتفاق بیشتر از یک بار رخ دهد. پزشکان می‌توانند با انجام یک جراحی ساده به بسته ماندن آن در دوران بارداری کمک کنند، بنابراین این موضوع مهمی است که پزشک به سابقۀ کامل بیمار دسترسی داشته باشد.

 

آماده‌سازی بدن برای بارداری بعد از سقط جنین

مصرف ویتامین‌ها و املاح:

بارداری نیاز‌های تغذیه‌ای بدن شما را افزایش می‌دهد، بنابراین می‌توانید بدن خود را قبل از آماده شدن برای یک بارداری امن و مطمئن آماده کنید.
یکی از ویتامین‌هایی که برای حاملگی سالم ضروری است، اسیدفولیک است.

از آنجایی که کمبود اسیدفولیک می‌تواند خطر نقایص لوله عصبی را افزایش دهد، مصرف اسیدفولیک ۳ ماه قبل از بارداری و حین آن می‌تواند احتمال وقوع این مشکل را به شدت کاهش دهد و از سقط جنین مجدد جلوگیری کند.

ضروری است که غذا‌هایی با محتوی اسیدفولیک بالا (مانند غلات، اسفناج، بروکلی، انبه و پرتقال) بخورید یا حتی قبل از بارداری ویتامین‌های پیش از بارداری مصرف کنید.
بدن شما در طول بارداری نیاز به آهن بیشتری دارد، بنابراین مصرف مکمل آهن یا خوردن غذا‌های غنی از آهن (مانند اسفناج، بروکلی، گندم و انواع گوشت قرمز) قبل از تشکیل تخمک می‌تواند به حمایت از مراحل اولیه بارداری کمک کند.

کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم در دوران بارداری است. کلسیم عنصر اصلی است که در شکل‌گیری استخوان‌ها و دندان‌های جنین نقش بسزایی بازی می‌کند.

کلسیم موجود در محصولات لبنی، غذا‌های دریایی، کلم، گل کلم، کلم بروکلی و لوبیا سبز بسیار قابل جذب و مؤثر است.
آماده سازی بدن برای بارداری بعد از سقط جنین

 رژیم غذایی متعادل و حفظ وزن سالم و ورزش:

برای کاهش خطر ابتلا به سقط جنین مجدد، باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل چهار گروه غذایی میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین، لبنیات و غلات کامل می‌باشد.

از آنجا که افزایش و از دست دادن بیش از حد وزن می‌تواند توانایی بدن شما را برای حفظ حاملگی تحت تأثیر قرار دهد، مهم است که آن را به دقت بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که شما وزن سالم خود را با توجه به قد و توده‌ی بدنی‌تان (شاخص توده بدنی (BMI حفظ می‌کنید. اگر اضافه وزن دارید، قبل از اینکه باردار شوید، سعی کنید وزن خود را کاهش بدهید.

این فرصت خوبی برای تجزیه و تحلیل رژیم غذایی و شروع به خوردن غذای سالم برای خودتان (و کودک شما) است. یک برنامه ورزشی منظم را که می‌توانید در دوران بارداری خود ادامه دهید، شروع کنید.

سعی کنید پیاده‌روی، دویدن آهسته، یوگا و شنا کردن را در برنامه ورزشی خود بگنجانید، این ورزش‌ها اغلب در حین بارداری نیز ایمن هستند.

انجام حرکات یوگا می‌تواند بدن شما را در بهترین حالت قرار دهد و دوباره آماده بارداری شوید و به کاهش استرس یا اضطراب ناشی از سقط جنین کمک کند.

مدیریت استرس شما برای حفظ سلامت و آماده بودن برای بارداری مجدد بسیار ضروری است.

 

مقالاتی که شاید بپسندید

خرید اینترنتی قرص سقط جنین

 

 محدود کردن مصرف کافئین:

در حالی که سعی در باردار شدن دارید، باید به طور کلی از نوشیدنی‌های حاوی کافئین اجتناب کنید. سطح بالای کافئین به شدت باعث افزایش خطر سقط جنین می‌شود.

 

 کاهش سطح استرس:

استرس می‌تواند بر سلامت و حاملگی شما تأثیر منفی داشته باشد، زیرا بر وضعیت کلی بدن، اشتها، سطح انرژی و الگو‌های خواب شما تأثیر زیادی دارد.

اقدامات لازم را برای کاهش استرس و کنترل و مدیریت سطوح استرس خود قبل و در دوران بارداری انجام دهید.

استرس شدید در دوران بارداری می‌تواند فشارخون شما را افزایش داده و اثرات منفی روی کودک داشته باشد.

از آنجایی که استرس بر میزان انرژی و اشتیاق شما تأثیر می‌گذارد، در هنگام تلاش برای بارداری، وزن شما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

مصرف نوشیدنی‌های الکلی، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر را متوقف کنید:

الکل، سیگار و دارو‌های غیرقانونی نه تنها برای سلامتی شما، بلکه برای سلامتی نوزاد شما نیز مضر است.

استفاده از مواد مخدر می‌تواند شانس ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و همچنین خطر بروز سقط جنین را افزایش دهد و بر توانایی شما برای داشتن حاملگی سالم تأثیر منفی بگذارد.

الکل، نیکوتین موجود در سیگار و محتوای برخی از دارو‌ها می‌تواند اثرات مضر و غیر قابل برگشت بر جنین در حال رشد داشته باشد، بنابراین، ایده خوبی است که استفاده از این محصولات را حتی قبل از اینکه باردار شوید، کنار بگذارید.
کنترل تخمک گذاری بعد از سقط جنین

کنترل تخمک‌گذاری:

دانستن زمان دقیق تخمک‌گذاری به طور چشمگیری احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. بسیاری از زنانی که چرخۀ عادت ماهانۀ منظمی دارند، ۱۴ روز قبل از موعد عادت ماهانۀ خود تخمک‌گذاری می‌کنند، هرچند این زمان می‌تواند چند روز جابه‌جا شود. شما می‌توانید با یادداشت کردن زمان چرخۀ عادت ماهانه با دقت بیشتری روز تخمک‌گذاری را پیش‌بینی کنید.

 

اصلاح شیوه و سبک زندگی:

سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر، چاقی و تغذیۀ نامناسب پیش از بارداری می‌تواند بر باروری زنان تأثیر بگذارد. تغییر عادت‌های ناسالم می‌تواند احتمال باروری را بیشتر کند.

 

مراجعه به متخصص:

اگر زوجی بعد از ۱۲ ماه قادر به باروری نبودند، باید حتماً برای مشاوره با یک متخصص باروری اقدام کنند. روش‌های درمانی ممکن است شامل استفاده از داروهای باروری یا بهره‌گیری از تکنیک‌های باروری مانند تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI و لقاح خارج از رحم یا IVF باشد.

 

تبلیغات: چگونه سقط راحتی داشته باشیم؟
جهت خرید قرص سقط جنین سایتوتک اصل کمپانی فایزر آمریکا با شماره ۰۹۲۲۹۴۰۲۸۵۷ تماس بگیرید.

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

سقط جنین در چه شرایطی قانونی است؟

سقط جنین در چه شرایطی قانونی است؟

سقط جنین در چه شرایطی قانونی است؟ سازمان پزشکی قانونی به منظور ساماندهی موضوع سقط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 − = 14

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: