خانه / سقط جنین / تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

 

بهترین درمان برای سقط ناقص، درمانی است که موثر، ایمن، قابل دسترس و قابل قبول برای بیمار بوده و هزینه زیادی را نیز در بر نداشته باشد.پیشرفت های اخیر در رابطه با روش های دارویی القای انتخابی سقط، این سوال را مطرح کرده است که آیا می توان از آنها برای کامل کردن سقط ناقص نیز استفاده کرد؟

با توجه به خاصيت يوتروتونیک پروستاگلاندین های کوشش هایی برای استفاده از آنها در درمان سقط ناقص صورت گرفت. که از بین آنها میزوپروستول (یک آنالوگ صناعی پروستاگلاندین E۱) در درمان دارویی سقط ناقص موثر شناخته شد. در یک مطالعه که از ۴۰۰ میکروگرم میزوپروستول به صورت خوراکی برای درمان سقط ناقص استفاده شده بود، در ۹۰٪ موارد موفقیت آمیز گزارش گردید.

در مطالعات دیگر میزان موفقیت ۹۰-۹۰٪ بیان شده است. میزوپروستول اولین بار توسط FDA برای پیشگیری و درمان زخم معده مورد تصویب قرار گرفت. هم چنین این دارو در القای سقط، آماده کردن سرویکس قبل از کورتاژ و نیز القای دردهای زایمانی، موثر است.

این دارو به ص ورت قرص های خوراکی ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرم ساخته شده و ارزان می باشد و به سادگی نگه داری و ذخیره می ش ود و هیچ تداخلی دارویی شناخته شده ای نیز ندارد.
استفاده از قرص های آن در فورنیکس خلفی واژن، موجب افزایش غلظت پلاسمایی میزوپروستول در عرض ۱ – ۲ ساعت می شود، سپس به آرامی کاهش می یابد. در یک مطالعه، میزوپروستول برای زنان با حاملگی ۹ – ۱۱ هفته قبل از انجام دادن سقط به روش جراحی تجویز شد سپس فشار داخل رحم اندازه گیری گردید که حداکثر افزایش فشار داخل رحم، ۲۰ دقیقه پس از مصرف خوراکی مشاهده شد.

به طور کلی می توان گفت که میزوپروستول علاوه بر ارزان و موثر بودن، ع وارض جانبی کمی داشته و نیازی به مراقبت های خاص در حین مصرف ندارد. این دارو به خوبی توسط بیماران تحمل می شود، هزینه درمان را کاهش می دهد و خطرات بیهوشی و تخلیه جراحی را نیز از بین می برد.
هدف از این مطالعه، بررسی اثر میزوپروستول خوراکی روی کامل شدن تخلیه رحم در سقط ناقص و نیز بررسی اثرات جانبی این دارو بوده است.

تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپرستول

 

نتایج تاثیر سایتوتک در سقط جنین در سه ماهه اول

سن خانم های باردار مورد بررسی به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ سال و سن حاملگی آنها به طور متوسط ۷ تا ۱۱ هفته بود. تعداد ۲۱ نفر از بیماران (۲۱/۶٪ ) نولی پار، ۳۲ نفر (۳۲/۹٪) یونی پار و ۴۴ نفر (۴۵/۳٪) مولتی پار بودند. در ۷۵ بیمار( ۷۷/۳۱٪ ) براساس سونوگرافی و در ۲۲ نفر( ۲۲/۶۸٪) براساس علائم بالینی تشخیص سقط ناقص داده شده بود. بیست و چهار نفر از بیماران (۲۴/۷ ٪) سابقه قبلی سقط داشتند.
ده نفر از بیماران (۱۰۵/۳) با ۲ دوز دارو یعنی ۱۰۰۰ میکروگرم میزوپروستول و ۸۷ نفر دیگر ( ۸۹/۶۹٪) با ۳ دوز یعنی ۱۶۰۰ میکروگرم درمان شدند.

در ۲ نفر از بیمارانی که ۲ دوز دارو دریافت کرده بودند به دلیل خونریزی شدید جراحی انجام شد در نتیجه دوز سوم تجويز نگردید.
شصت و نه نفر(۷۱/۱%) به درمان پاسخ دادند بدین معنی که رحم خالی بود و نیاز به تخلیه جراحی وجود نداشت که از این تعداد در ۸ نفر ( ۱۱/۵۹٪) با ۲ دوز دارو و در ۱۱ نفر(۸۸/۴ ٪) با ۳ دوز دارو پاسخ به درمان مشاهده شده بود.

نتایج تاثیر سایتوتک در سقط جنین
هیچ یک از موارد به ۱ دوز دارو جواب ندادند و ۲۸ بیمار (۲۸/۹ ٪) هیچ پاسخی به درمان نداشتند در نتیجه کورتاژ شدند.
مشخصات بیماران در هر یک از گروهها(پاسخ به درمان و عدم پاسخ به درمان از نظر س ن، پاریتی، گراویدیتی و سن حاملگی و تعداد سقط قبلی در جدول شماره ۱ نشان داده شده است.

 

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

تا چند ماهگی سقط جنین قانونی است؟

تا چند ماهگی سقط جنین قانونی است؟

تا چند ماهگی سقط جنین قانونی است؟ سقط جنین قبل از ۱۸ هفتگی (یعنی ۴٫۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: