خانه / توصیه برای سقط جنین / بعد از سقط جنین چه اتفاق هایی برایتان می افتد

بعد از سقط جنین چه اتفاق هایی برایتان می افتد

سقط جنین یعنی خارج کردن جنین از رحم می باشد.سقط جنین به دو صورت اتفاق می افتد. ممکن است سقط خود به خودی باشه و یا سقط عمدی. سقط های خود به خودی اغلب بدلیل مشکلات کروموزومی در لقاح اولیه اتفاق می افتد . اما سقط عمدی زمانی اتفاق می افته که مادر تصمیم داره جنین را از رحم خارج کند.
بعد از سقط جنین چه اتفاق هایی برایتان می افتد وشما چه کارهایی باید انجام دهید:
برگشتن به حالت عادی بعد از سقط جنین در میان زنان مختلف متفاوت می باشد.برای بعضی ها چند روز وبرای عده ی دیگری چند هفته طول می کشد. شما باید از موارد زیر بعد از سقط آگاه باشید تا بتوانید با آگاهی سلامتیتان را بدست آورید البته برای انجام هر یک از موارد بهتر است با پزشک مربوطه تماس بگیرید.

  1. خونریزی سقط جنین
  2. درد ناشی از سقط جنین
  3. احساسات نامشخص که بعد از سقط جنین سراغتان می آیند
  4. استراحت و داشتن خواب کافی
  5. رابطه جنسی بعد سقط جنین باید چطور باشد
  6. از چه مواد غذایی استفاده کنیم
  7. درجه حرارت بدن خود را بعد از سقط چک کنید
  8. برای کنترل خونریزی بهتر است از نوار بهداشتی و یا تامپون استفاده شود
  9. اگر افسردگی شدید داشتید در صورت لزوم ازداروهای ضد افسردگی، با مجوز پزشک استفاده کنید
  10. بهترین گیاهان دارویی برای بازیابی سلامتی بعداز سقط

۱-خونریزی سقط جنین

در ۶۳ روز اول بارداری معمولا مصرف قرص باعث ختم بارداری نمی شود. پزشک برای شما داروی میزوپروستول را پیشنهاد می کند. که هورمون پروژسترون را بلوکه کرده این هورمون برای شروع بارداری لازم می باشد، و باعث کلفت شدن دیواره رحم میشود. و در ادامه باعث خونریزی می شود.خونریزی ایجاد‌ شده به‌ دنبال سقط دارویی معمولاً از ۱تا ۲ هفته و بعضی مواقع یک تا دو ماه ادامه خواهد داشت. خونریزی و کرامپ شکمی علامت رایج بعد از داروی سقط جنین است.

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

۲-درد ناشی از سقط جنین

تا یک هفته بعد از سقط جنین درد شدید دارید. برای کاهش این درد روشهایی وجود دارد که ما به شما پیشنهاد می کنیم ازکمپرس گرم استفاده کنید تا درد شما را تسکین دهد وتا حدودی باعث آرامش شما شود.

۳-احساسات نامشخص که بعد از سقط جنین سراغتان می آیند

بعد ازمدتی که از سقط جنین می گذره ، زنان احساس ناراحتی، افسردگی، گناه و عذاب وجدان دارند. این احساسات موقتی است و شما روز به روز بهتر می شوید وبه حالت اولیه خود بر می گردید. گاه علائمی نظیر استفراغ، اسهال، خستگی شدید و تب و لرز بعد از سقط در مادر ظاهر می‌شود. ولی شما از این موارد نباید بترسید ، این علائم کم کم از بین می روند. پس از گذشتن این زمان، سونوگرافی لازم می باشد، تا اطمینان حاصل شود كه سقط كامل صورت گرفته است. سقط دارویی برای همه زنان جواب گو نیست ، و برای زنان نیاز به انجام اقدامات دیگری می باشد

۴-استراحت و داشتن خواب کافی

یکی از مهم ترین موارد بعد از سقط جنین استراحت کردن به صورت اصولی می باشد. شما تا چندین هفته نیاز به استراحت دارید. اگر دوست دارید زود تر به حالت اولیه بر گردید. وعوارض ناشی از قرص ها رویتان اثر نکند. مورد مهم یعنی استراحت کردن را فراموش نکنید.

قرص سقط جنین
abortions in India

۵-رابطه جنسی بعد سقط جنین باید چطور باشد

بعد از سقط جنین سعی کنید، دوتا چهار هفته رابطه جنسی نداشته باشید. این کار برای سلامتی وبهبود شما بسیار مفید می باشد. باروری یک هفته بعد از سقط برمیگردد. شما باید برای جلوگیری ازبارداری مجدد قرص ضد بارداری استفاده کنید.

۶- از چه مواد غذایی استفاده کنیم

سقط جنین برای هرمادری کاری دردناک و آزاردهنده است. مادرانی که فرزند خود را از سقط می کنند علاوه بر حمایت عاطفی نیاز دارند از نظر عذایی نیز تقویت شوند. به خاطر اینکه سقط جنین باعث ضعیف شدن بدن می شود. آشنایی با تغذیه بعد از سقط جنین می تواند به بهبود حال مادر و جلوگیری از سقط بعدی کمک کند.
موادغذایی که داخلشان آهن وجود دارد استفاده کنید
خونریزی های بعد از سقط جنین باعث کمبود آهن در بدن می شود. وباعث کم خونی می شود. به همین دلیل بعد از سقط جنین، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مهم است. یکی از سرشارترین مواد غذایی که آهن دارد گوشت قرمز است. بنابراین گوشت قرمز را بعد از سقط جنین به مقدار زیاد بخورید. فقط مواظب باشید، گوشت به خوبی بپزد. در ضمن برای جذب آهن داخل مواد غذایی نیاز است از مواد غذایی غنی از ویتامین ث نیز استفاده کنید. این مواد غذایی باعث جذب بهتر آهن می شود. میوه هایی مانند توت فرنگی و گریپ فروت جزء این مواد هستند.
از مواد غذایی غنی از کلسیم استفاده کنید
در هنگام بارداری، کلسیم ذخیره شده در بدن کاهش می یابد. وبهتر است در طول بارداری مواد غذایی شامل شیر، محصولات لبنی غذاهای دریایی و سویا و سبزیجات برگ دار که سرشار از کلسیم می باشد، استفاده کنید.

۷-درجه حرارت خود را بعد از سقط چک کنید

برای هفته اول بعد از سقط، توصیه می شود. که دمای بدن خود را روزمره چک کنید. بالا بودن دمای بدن می تواند نشانه عفونت برای زنان بعد از سقط باشد. اگر احساس کردید، دمای بدنتان بیش از ۳۷٫۶۰ درجه سانتیگراد (۹۹٫۷ درجه فارنهایت) می باشد. باید به بیمارستان مراجعه کنید و موضوع را با دکتر در میان بگذارید.

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

۸-برای کنترل خونریزی بهتر است از نوار بهداشتی و یا تامپون استفاده شود

بعد از سقط ، خونریزی های سنگین تا متوسط برای زنان به وجود می آید. بهترین روش برای جلوگیری از عفونت استفاده از نوار بهداشتی و یا تامپون می باشد هر دو نوار بهداشتی و تامپون را باید هر ۸ ساعت، تغییر داد و در روز حد اقل یک بار (و ترجیحا دو بار) دوش گرفت.

۹- اگر افسردگی شدید داشتید در صورت لزوم ازداروهای ضد افسردگی، با مجوز پزشک استفاده کنید

در صورتی که افسردگیتان قابل کنترل نباشد بهتر است تحت نظر پزشک از داروهای ضد افسردگی وضد اضطراب برای کمک به افسردگی و اضطراب شما استفاده شود. می توانید تا ۳ هفته مصرف کنید البته باید به فکر عوارض آن نیز باشید.
بهترین گیاهان دارویی برای بازیابی سلامتی بعداز سقط
ریشه آنجلیکا (گلپر archangelica) ، برگ / گل (بومادران) ، پنج انگشت، بهتر است از این گیاهان تا شش هفته بعد سقط جنین استفاده کنید همچنین از نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای هیدراته شدن بدن وخوردن غذاهای تازه و سالم و ویتامین ها نیز فراموش نشود.
برای کاهش افسردگی بهتراست این موارد را انجام دهید
بعد از یدست آوردن سلامتی کامل بازگشت به کار و زندگی عادی باعث کاهش استرس می شود ومی توان به عنوان یک راه حل برای مقابله با اضطراب مرتبط با از دست دادن نوزاد خود دانست
در پایان این مقاله به همه شما عزیزان توصیه می کنیم که موارد زیر را انجام ندهید تا هر چه زودتر سلامتیتان را بدست آورید
اجتناب از شنا کردن تا دو هفته، تا دوهفته سعی کنید به استخر نروید وشنا نکنید.
اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین،بلند کردن اجسام سنگین باعث صدمه به بدن شما می شود وبهبودتان را به تاحیر می اندازد

قرص سقط جنین
قرص سقط جنین

آخرین نکته که برایتان خیلی مفید است این است که به خودتان برای بهبودی زمان بدهید نه اینکه عجله داشته باشید .زیرا هر چیز ی برای بازگشت به حالت اولیه نیازمند گذشت زمان است

درباره ی توکل

مطلب پیشنهادی

با عوارض قرص سایتوتک آشنا شوید

با عوارض قرص سایتوتک آشنا شوید

با عوارض قرص سایتوتک آشنا شوید قرص سایتوتک ( Cytotec ) یک نوع داروی سقط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با توکل کلیک کنید
error: